İkinci El Oto Alırken Nelere Dikkat Etmeli, İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilecekler Etiketleri: ,

İkinci El Oto Alırken Nelere Dikkat Etmeli, İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilecekler

Bu yazımızda ikinci el oto alırken nelere dikkat etmeli konusuna değineceğiz. Günlük bineceğimiz bir aracı hem güvenli hem masrafsız kullanabilmek için ikinci el araba alırken dikkat edilecekler gerçekten bizim için çok önemli olmaktadır. Kaldı ki otomobil almak ciddi bir birikim gerektirdiği için bu birikimlerimizin değer kaybetmemesi için de ikinci el oto alırken nelere dikkat etmeli hususu önem kazanmaktadır.

İkinci el oto alırken nelere dikkat etmeli?

İkinci el araba alırken dikkat edilecekler şöyle sıralanabilir:

Öncelikle otomobilin kilometresi önemlidir. Çok fazla kilometre yapmış otomobillerin hem motoru yorulmuş hem de genel aksamında birtakım eskimeler meydana gelmiş olabileceği için daha düşük kilometrelere sahip arabaların tercih edilmesi gerekir. Ancak bazı kimseler kilometrelerle oynayıp aslında daha yüksek kilometreye sahip otomobilleri düşük kilometrede gösterebilmektedirler. Bu yüzden kilometrenin orijinal olup olmadığını muhakkak bir araç test merkezine götürerek teyit ettiriniz.

Otomobillerin motorları çok önemlidir. Çünkü arabanın sorunsuz çalışması anlamında motorun iyi olması gerekir. Bu yüzden muhakkak iyi bir tamirciye arabanın motorunun nasıl bir durumda olduğunu inceletiniz. Motoru vasat olarak değerlendirilen arabalardan uzak durun. Çünkü motor tamiratı çok yüksek maliyetlere neden olabilmektedir.

Ayrıca yine arabalarda triger kayışı ve seti önem arz etmektedir. Belli bir kilometrede triger kayışının değişmesi gerekmektedir. Bu yüzden triger kayışı değişmemiş ancak değişmeye yakın kilometreye ulaşmış arabalarda triger kayışı değişim maliyetini de hesaba katarak arabanın maliyetini hesaplayın. Çünkü bu kayışın kopması ciddi maliyete neden olabilecektir.

İkinci el araba alırken dikkat edilecekler arasında en önemlilerden biri ise arabanın kaporta durumudur. Özellikle kazalı araçlardan uzak durun. Çünkü ciddi kazalı araçlarda kaza sonucu arabanın genel dengesinde sorunlar olabilmekte ve bu da arabanın performansını azaltabilmektedir. Bundan da öte, almış olduğunuz kazalı bir aracı daha sonra satacak olmanız durumunda elden çıkarmanız kolay olmayacaktır. Ya uzun süre satmak için beklemek zorunda kalabilir ya da bedelinin daha altınsa satmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzde arabayı almadan usta bir kaportacıya götürüp, kaportanın durumu ve darbe ve boya olup olmadığını iyice inceletiniz. Tabii ki küçük sürtmeler, hafif ve küçük boyaların sorun edilecek bir tarafı yoktur. Neticede almış olduğunuz araba sıfır bir araba değil ikinci el bir arabadır ki trafikte her an küçük sürtme ve dokunmalar olabilmektedir. Bu yüzden kaportacınızın araba konusunda söyleyeceklerine göre hareket ediniz. Zaten kaporta açısından sağlam bir arabayı usta bir kaportacı anlar ve size tavsiye eder.

Ayrıca alacağınız arabanın yedek parçasının yaygın ve ucuz olması da ikinci el araba alırken dikkat edileceklerdendir. Çünkü almış olduğunuz araba, ikinci el olması dolayısıyla arızalara açıktır ve bunu düşünerek ileride size maliyetinin daha düşük olmasını istiyorsanız alacağınız arabanın yedek parça durumunu da göz alınız.

İkinci el oto alırken nelere dikkat etmeli sorunuza son olarak alacağınız aracın piyasada satışının kolay olması cevabı verilebilir. Çünkü siz arabayı hevesle almanıza rağmen satarken eğer alıcı bulamazsanız bu sizi satış konusunda oldukça zorlayacaktır. Bu yüzden ikinci el oto alırken daha sonra bu aracı satacağınızı da düşünüp satışı kolay olan arabayı tercih etmeniz size satışta kolaylık sağlayacaktır.

Alakalı aramalar:

  • değer kaybetmeyen arabalar (28)
  • 2 elde değer kaybetmeyen arabalar (13)
  • satarken deger kaybetmeyecek ikinci el araba (1)

İkinci El Oto Alırken Nelere Dikkat Etmeli, İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilecekler konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Araba

NeNasilYapilir.Net » Araba » İkinci El Oto Alırken Nelere Dikkat Etmeli, İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilecekler

Yoruma kapalı.