Motor Arıza Işığı Neden Yanar Etiketleri: , ,

Motor Arıza Işığı Neden Yanar

Motor arıza lambası başka bir deyişle motor arıza ışığının yanması çoğumuzun başına gelmiştir. Tabi buradaki yanma kontağı ilk çeviriş değil, arabayı çalıştırıştaki yanmadır. Yoksa kontağı ilk çevirişteki yanma, kontrol yanmasıdır. Ama motor çalışınca bu ışık yanıyorsa bir sorun olabilir.

Motora arıza lambası, Motor arıza ışığı neden yanar ?

Motor arıza ışığı lambası genel olarak motorda bir arıza olduğunda yanar. Bu basit bir arızada olabilir ciddi bir arızanın habercisi de olabilir eğer araçta anormallik hissedilmiyorsa yola devam edilebilir.

Motor arıza ışığı lambası sarı yanıyorsa bir sorun olduğu, kırmızı yanıyorsa çok daha fazla sorun olduğu anlamına gelir. Eğer motor arıza lambası kırmızı yanarsa arabanızı fazla sürmeyin ve derhal ya tamirciye gidin ya da bir tamirci getirin.

Motor arıza ışığı neden yanar diyenlere net bir cevap veremeyiz. Çünkü bunun için araca bizzat bakılmalıdır. Ancak genel olarak motor arıza ışığı yanma sebepleri olarak aşağıdakileri sıralayabilir:

Egzozla alakalı bir durumu ifade edebilir. Eğer aracınız LPG li ise katalitik konvertorden kaynaklanabilir. Benzinli ise büyük bir ihtimalle kötü yakıttan yanar. Ama yinede serviste baktırın ve ışığı söndürtün.

Kızdırma bujilerinizden biri ya da birkaçı arızalı olabilir. Serviste kontrol ettirebilir ve kaç tanesi arızalı ise o kadarı değiştirilerek sorun hallolabilir.

LPG’li araçlarda; mekanik bir sorun yok ise lpg kalibrasyonunun düzgün olmamasından dolayı arıza lambanız yanabilir. Montaj yapan ya da yetkili bayiye gidip aracınızı gösterin. LPG’li araç için doğru yazılım ve ince ayar yapılınca bu arıza ışığı arıza olmadıkça bir daha yanmaz.

Yakıt sensörü kırılmış olabilir, bu durumda sensörün değişmesi gerekir.

Oksijen sensörü (lambda sensörü) kaynaklı motor arıza ışığı yanabilir. Oksijen sensörleri, motor egzoz manifolduna monte edilmiş olup, egzoz gazları içindeki yanmamış oksijen miktarını ölçmek için egzoz gazlarını koklar ve ECU tarafından okunabilen bir voltaj üreterek hava-yakıt karışımının çok fakir veya zengin olduğunu gösterir. Bu sayede, aracın her sürüş şartında hava-yakıt karışımı sürekli olarak kontrol altında tutularak optimum performans ve yakıt ekonomisi sağlanır. Aracın performansı ile bu kadar yakından ilgili olan bir parçanın arıza tanımı nispeten kolaydır.

Arızalı oksijen sensörü, yakıt sarfiyatının yüzde 30 değerine kadar artmasına neden olabilir. Sürüş konforunun azalması ve yanma kayıpları klasik oksijen sensör arıza belirtileridir. Araç performansının düşmesi, aşırı yakıt sarfiyatı, katalitik kövertörün aşırı ısınarak arıza yapması gibi durumlarda oksijen sensörünün değiştirilmesi gerekebilir.

Umarız motor arıza ışığı neden yanar soruna karşı olası motor arıza ışığı yanma sebepleri hakkında fikir verebilmişizdir.

Akü takviyesinin nasıl yapılacağına ilişkin yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler konulu yazımız için tıklayınız.


Motor Arıza Işığı Neden Yanar konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Araba

NeNasilYapilir.Net » Araba » Motor Arıza Işığı Neden Yanar

4 Yorum: "Motor Arıza Işığı Neden Yanar"

 1. Fatih diyor ki:

  Benim arabada (hyundai elantra) da motor arıza ışığı bir yanıyor bir sönüyor, bir anlam veremiyorum. 2006 model.

 2. muhammetçapraz diyor ki:

  2010model fortfoks aracimatartarini marka lpg taktirdim bir muddet sonra ariza lanbasiyandi montaji yaptirdigim srv gittmbaktilar sondu bu olay iki kez olvdubirgun uzun yoldagiderken yine yandi ve sonucundd aracin pistonunun delinmesine sepep oldu ne yapa bilirim

 3. yozgatlı diyor ki:

  benim arabadada yanındı olası bir sorun çıkartırmı hundai getz gls 2005motordan eksoza baglı kabloya bez düşmüş yanmış ondan kaynaklanırmı acaba ardımcı olursanız sevinirim tabi

 4. yozgatlı diyor ki:

  arıza ışıgı belirteyim özür dilerim yazmamışım orayı