Sürücülüğe Nasıl Alışılır Etiketleri: , ,

Sürücülüğe Nasıl Alışılır

Araba kullanmayı öğrenme bir süreç işidir. Aniden öğrenilen bir durum değildir. Araba kullanmayı öğrenme yolları ve sürücülüğün püf noktaları nelerdir öğrenmek isteyenlerin aşağıda araba sürmek ile ilgili yazımızdan faydalanabileceklerini düşünüyoruz.

Sürücülüğe Nasıl Alışılır ?

Araba sürmek, araba kullanmayı öğrenme ve araba kullanmaya alışmak birbirini izleyen süreçlerdir. Sürücülüğün püf noktaları ise bunların ardından gelmektedir. Böylece sürücülüğe nasıl alışılır sorumuzu da cevaplandırmış olacağız.

Araba kullanmayı öğrenmenin başında olanlar öncelikle yanlarında deneyimli bir sürücüyle araba kullanma alıştırmalarına başlamalıdırlar. Bu çok önemlidir. Çünkü deneyimli sürücü sürücülüğün püf noktalarını da anlatarak yeni öğrenene çok yardımcı olur. Ayrıca zor durumlarda vereceği talimatlarla yeni öğrenme aşamasındaki sürücüye hayati destek sağlar.

Araba sürmek öncelikle sürücülüğe alışma dönemi gerektirir. Bu sürücülüğe alışma sürecinde öncelikle tamamen boş bir alanda sürücülük denemeleri yapılmalıdır. Alanın tamamen boş olmasında fayda vardır. Örneğin tatil günlerinde büyük okul bahçeleri gibi boş alanlarda sürücülüğü öğrenmek isteyen kimse alıştırma yapmalıdır. Burada dönme denemeleri, geri gitme denemeleri de rahatlıkla yapılabilir. U dönüşler de rahatlıkla buralarda denenebilir. Ayrıca arabayı her ne kadar boş alan da olsa düz bir şekilde götürmeye çalışmalıdır. Çünkü bu trafiğe çıkınca çok önemli olacaktır. Sürücülüğe yeni başlayan kimse boş alanda hem düz kullanmayı hem de vites değiştirme alıştırmalarını sıkça yapmalıdır ki trafikte bu konularda rahat davranabilsin ve paniğe kapılmasın.

Birkaç gün böyle boş alanda alıştırma yapan sürücülüğü öğrenmeye çalışan kimse, daha sonra yine yanında deneyimli sürücü bir kimseyle çevre yolu-otoban gibi daha az aracın olduğu yollarda denemeye çıkmalıdır. Bu yollardaki şeritler aracılığıyla sürücülüğü öğrenmeye çalışan kimse hem aracı düz götürebilmeye hem de daha yüksek viteslere çıkabilmeye alışabilecektir. Ayrıca biraz daha seri araba kullanmayı bu yolda alışkanlık hale getirebilir. Birkaç gün böyle yollarda çalışıldıktan sonra yanındaki deneyimli sürücünün de onay vermesi durumunda sokak gibi trafiği daha az olan yerlerde sürüşlere başlamalıdır. Buralarda hem dar yol kullanım alışkanlığı kazanılır hem de az süratle gidip ani araç çıkışlarına karşı freni kullanabilme yetisi kazanılır. Yine deneyimlü sürücünün onayıyla bundan sonra daha yoğun trafiğe çıkılabilir.

Artık sürücülüğe alışma sürecinin son aşamalarına gelinmiştir. Ancak her aşamadaki gibi burada da sürücünün çok dikkatli olması gerekmektedir. Sürücülüğün püf noktalarından biri aynaları çok iyi kullanmasıdır. Sürücü önüne baktığı kadar sık sık yan ve dikiz aynaları da kontrol etmelidir. Ama bu kontrol bakış süreleri çok kısa olmalı ve gözlerini hemen öne çevirmelidir. Yoksa önünde ani duran bir araç ya da önüne yandan giren bir aracı geç farkedip kazaya sebebiyet verebilir. O yüzden yan ve dikiz aynalar sıkça ve serice kontrol edilip gözler hemen öne çevrilmelidir. Özellikle şerit değiştirilirken yan aynalar büyük önem kazanmaktadır. Ayna kontrolü yapılmadan şerit değiştirilmemelidir. Tabiki sinyal de unutulmamalıdır. Şerit değiştirilirken aynaya dikkatle bakılmalı ve kör noktada araçların ihmal edilmemesi için yan tarafa da bakılmalıdır. Bazen yan aynanın görüş alanınan girmeyen-kör noktada olan araçlar olabilmektedir. Bu yüzden yan tarafa da hafifça bakılmalıdır. Yol özelliklerine göre bu gibi püf noktalar çeşitlenmektedir. Kişi değişik yol ayrımlarında ve yol şartlarında yanındaki deneyimli sürücünün yapmış olduğu ikaz ve önerilerle bunları kısa zamanda öğrenebilir.

Yolunuz açık olsun…


Sürücülüğe Nasıl Alışılır konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Araba

NeNasilYapilir.Net » Araba » Sürücülüğe Nasıl Alışılır

Bir Yorum Var: "Sürücülüğe Nasıl Alışılır"

  1. AbdülMelik NAZIR diyor ki:

    İnşanlah Yüce TARATICI c.c izniyle araba sürmeyi öğrenirim ne ben birilerine veya sürterek çarpıyım nede bana çarpsınlar Kaderimde Yüce YARATICI c.c yazmaz İnşanlah araba şar İnşanlah eyi yakıtı az güzel tamirli bir arabam olur.