KPSS den Nasıl Yüksek Puan Alınır Etiketleri: , ,

KPSS den Nasıl Yüksek Puan Alınır

KPSS ye girenler çok farklı alanlardan olduğu için KPSS de iyi puan almak için öncelikle bunun ayrımını yapmak gerekir. Bunun için KPSS ye nasıl hazırlanılır, KPSS ye nasıl çalışılır soruları önem kazanmaktadır. Çünkü kamuda A grubu kadrolar için KPSS ye girenler genel yetenek, genel kültür ve yabancı dilin yanısıra bölümlerine göre ya eğitim ya da pazar günkü yapılan diğer alan sınavlarına girerler. B grubu kadrolar için KPSS ye girenlerin ise yalnızca genel yetenek ve genel kültür sınavlarına girmeleri yeterlidir.

KPSS ye Nasıl Hazırlanılır Çalışılır ?

Öncelikle B grubu kadrolarına yerleşmek için KPSS ye girecek olanlar genel yetenek ve genel kültür alanlarına çalışmalıdırlar.

Genel yetenek sınavında türkçe ve matematik konulu sorular bulunmaktadır. Bunlar ise üniversiteye girişteki eski sistemdeki adıyla ÖSS konularından oluşmaktadır.

Genel kültür sınavında ise tarih, coğrafya ve genel kültür soruları bulunmaktadır. Ancak buradaki tarih soruları eski sistemdeki adıyla ÖYS konularından oluşmaktadır. Yani detay bilgi içermektedir. O yüzden genel kültür sınavına daha detaylı çalışmak gereklidir. Her iki alan için genel KPSS hazırlık kitapları bulunmaktadır. Bunlar bu alanda iyi bir sonuç için gerekli olmakla birlikte yeterli değildir. Özellikle tarihte üniversiteye hazırlık dergileri gibi dergilerden detaylı bir şekilde çalışılırsa daha faydalı olur. Ayrıca matematikte sorunu olanların da yine böyle dergilerden matematiği ilk konulardan başlayarak yavaş ve tekrarlı bir şekilde çalışmaların da fayda vardır. Çünkü böyle sınavlarda matematik başarısı daha düşük olduğu için matematik daha belirleyici olmaktadır. Bu alanları düzenli bir şekilde duruma göre günde 4-6 saat çalışmakla KPSS de başarılı olmak mümkün olacaktır.

Tabi bilgi birikimi çok düşük düzeyde olanlar ya da başka meşguliyetleri dolayısıyla günde çalışmaya daha az vakit ayırabilecek olanların durumlarına göre KPSS sınavından çok daha önce düzenli bir çalışma temposuna girmelerinde fayda vardır. Ancak unutulmaması gereken bir husus, her gün az da olsa muhakkak düzenli bir çalışma yapılmasıdır. Bilgi içeren konularda tekrar yapılması ihmal edilmemelidir. Bu KPSS de iyi puan almak ve KPSS de başarılı olmak için şarttır. KPSS ye A grubu kadrolar için girenlerin ise genel yetenek ve genel kültür sınavları dışında yabancı dil ve alanlarına göre eğitim ya da pazar günkü yapılan diğer alanlardan sınava girmeleri gerekmektedir. Hakimlik, Sayıştay gibi bazı A grubu kadrolar KPSS’ye girmek şartı aramadan yalnızca kendileri sınav yapmasına rağmen Kurumların pekçoğu kendi sınavlarından önce KPSS puan şartı aramaktadırlar. Öğretmenlikte ise yalnızca KPSS puanıyla atama yapılmaktadır. Bu yüzden bu kadroları düşünenler için KPSS de iyi puan almak gerekmektedir.

Yabancı dil, çok az zamanda öğrenilecek bir alan olmamakla birlikte; yine de KPSS için konu anlatımlı yabancı dil kitaplarından çalışma yapıldıktan sonra bolca soru örnekli, deneme sınavlı kitaplardan çalışılmasında fayda vardır. Örneğin ingilizce için Cesur Öztürk’ün KPDS deneme sınavları iyi bir kaynaktır. KPSS’deki yabancı dil sınavı KPDS’deki sınavın biraz daha az kapsamlı halidir. Yoksa teknik olarak birbirine çok benzemektedirler. Bu yüzden KPDS’ye hazırlanma kitaplarıyla KPSS sınavındaki yabancı dile de hazırlanılabilinir.

Pazar günkü alan sınavlarındaki konular ise birbirinden çok farkıl olduğu için çok farklı kaynaklara ihtiyaç bulunmaktadır. Örneğin bir hukuk alanında bile pekçok hukuk alt dalları bulunmaktadır. Medeni, ceza, borçlar, anayasa gibi. Hukuk dışında iktisat, maliye, muhasebe, işletme, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, çalışma ekonomisi gibi alanlar vardır. Bu alanların hepsine çalışılmasında fayda bulunmakla birlikte kendi girmek istediği kurumların istediği puan türüne göre yalnızca onların katsayı verdiği alanlara da çalışılınabilinir . Örneğin bir kurum hukuk, iktisat, maliye, işletme alanlarına puan veriyorsa bu alanlara çalışılıp, diğer alanlar çalışılmayabilinir. Bu zamandan tasarruf sağlar. Ancak bu durumda başka bir kurumun istediği puan türünde sizin cevaplamadığınız alanlardan bir alana katsayı veriliyorsa bu puan türünüz oluşmayacağı için o kuruma başvuramayabilirsiniz. Bu yüzden hiç çalışmasanız bile her alandan en az bir soruya cevap vermeyi unutmayınız. Böylece her puan türüne göre puanınız oluşur. Ancak girmeyi düşündüğünüz kurumların daha önceki ilanlarından hangi KPSS puan türüyle sınavlarına alım ilanı verdiklerine bakarak o alanlarda yoğunlaşabilirsiniz. Tabi zaman sorununuz yoksa tüm alanları çalışmanız en ideal olanıdır.

Bu alanları daha çok özet kitaplardan çalışmanızda fayda vardır. Yoksa detaylarda boğulup diğer alanlara yeterli vakit ayıramayabilirsiniz. Bunun için başarı, seçkin gibi yayınların kitapları vardır. Bazı alanlar için gayet güzel hazırlanmışlardır. Ayrıca konularla ilgili bol soru çözmeyi ihmal etmeyin. Hukukta Themis’in güzel bir soru kitabı var. Bu kitap yalnızca KPSS’deki hukuk soruları için değil, adli ve idari hakimlik sınavlarındaki hukuk soruları için de yeterli içeriktedir. Genel olarak özet kitaplardan konulara çalışıp, bolca soru çözmeyi KPSS den nasıl yüksek puan alınır sorusunun yanıtları arasında sayabiliriz.

Sınavlarla ilgili diğer merak ettikleriniz için sitemizin Eğitim kategorisi içerisinde yer alan diğer yazılara göz gezdirebilirsiniz.


KPSS den Nasıl Yüksek Puan Alınır konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Eğitim

NeNasilYapilir.Net » Eğitim » KPSS den Nasıl Yüksek Puan Alınır

Yoruma kapalı.