Muhasebe Nasıl Çalışılır Öğrenilir Etiketleri: , ,

Muhasebe Nasıl Çalışılır Öğrenilir

Muhasebe, hem kolay hem de zor ogrenilebilen bir alandır. Muhasebe nasıl öğrenilir sorunuz için öncelikle iyi bir muhasebe kaynak bulmanız gerektiğini belirtebiliriz. Bunun için sizlere en bilinen muhasebe kitaplarından Orhan Sevilengül ün kitabını tavsiye edebiliriz. Bu kitabın iyi bir anlatımı vardır.

Ancak muhasebe kitapları; muhasebe nasıl çalışılır ya da muhasebe nasıl öğrenilir sorularına yanıt olarak muhasebe öğrenmenin kolay yolu olarak tek başlarına sunulamaz. Çünkü muhasebe daha çok kavramaya yönelik bir alandır. Bu kavrama icin ise bizzat problemleri kendi başınıza yapmalısınız. Yani okudugunuz konuyla ilgili muhasebe problemleri çözmelisiniz. Bununu için de konu anlatımlı kitapların yanında problemlere yönelik muhasebe kitapları edinmekte fayda vardır. Mesela Ercan Beyazıtlı’nın buna yönelik guzel bir kitabı var. Boylece iki farklı hocanın kaynaklarından çalışarak daha farklı muhasebe problemleri görebilir ve daha geniş bir muhasebe yetisi kazanabilirsiniz. Hem teoriyi okuyup hem de problem cozerek muhasebe konularını daha iyi kavrayabilirsiniz.

Bu açıklamalarımızla muhasebe kitapları konusuyla ilgili iki güzel kaynaktan bahsetmiş olduk.

Muhasebe Öğrenmenin Kolay Yolu :

Muhasebe problemleri çozümünde sıkca yapılan bir hata problemi cozümüne bakarak ogrenmeye calısmaktır. Bunu yaptıktan sonra ogrendiginizi sanabilirsiniz ancak bu yanıltıcı olabilir. Konuyu okuduktan sonra muhasebe problemlerini bir kağıda çözüme bakmadan kendiniz çözmeye calısın. Boylece hem ne kadar ogrendiğinizi görebilir hem de bu size sınavlarda hız kazandırır. Ayrıca yaptığınız çözümü kitaptaki çözümle karşılaştırırken öğrendiniz konular daha da pekişir. Bu muhasebe öğrenmenin kolay yoludur. Hatalı yaptıgınız problemlerin konularını tekrar okumak ve ozellikle bu konulara iliskin daha fazla muhasebe problemleri çözmek bu hatalarınızı azaltmada ve konuyu iyice öğrenmenizde size cok faydalı olacaktır. Konu bazlı calıstıktan sonra monografi çözmeyi de sakın ihmal etmeyin. Çünkü monografilerde bir isletmenin cogu muhasebe kayıt asamaları birlikte ele alındıgından sizin genel olarak muhasebeyi ne kadar kavradıgınız ve ne derece muhasebeye hakim oldugunuz buradan anlasılır. Monografilerde eksiksiz islem yapmaya dikkat ediniz. Muhasebeyi yalnızca belli konularıyla değil genel olarak ogrendiğinizi bu monografilerden anlayabilirsiniz. Buradaki eksikliklerinizi tekrar konu anlatım bolümlerine dönerek ve tekrarlar yaparak giderebilirsiniz. Muhasebe nasıl çalışılır sorusuna cevap olabilecek olan bu hususlar aynı zamanda muhasebe öğrenmenin kolay yolu olarak da ön plana çıkmaktadır.

Tabi muhasebenin cesitli alt dalları bulunmaktadır. Ancak genel muhasebe alanında uyguladıgınız bu metodu muhasebe dallarında da uygulayabilirsiniz. Ayrıca muhasebe nasıl öğrenilir sorusuna kapsamlı bir cevap vermek için vergi mevzuatı ve ticaret kanunuyla da ilgilenmekte büyük fayda vardır. Bu sizin muhasebede yaptıgınız islemlerin sonuçlarının önemini ve anlamını gösterecektir.

Yukarıdaki cevaplardan faydalanarak sistemli ve gayretli bir çalışma temposuna girerek muhasebeyi rahatlıkla öğrenebilirsiniz.


Muhasebe Nasıl Çalışılır Öğrenilir konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Eğitim

NeNasilYapilir.Net » Eğitim » Muhasebe Nasıl Çalışılır Öğrenilir

Yoruma kapalı.