YGS Sınavına Başörtülü Girilebilir mi Etiketleri: ,

YGS Sınavına Başörtülü Girilebilir mi

YGS sınavına başörtülü girilebilir mi sorusuna yanıt olarak öncelikle şunu söyleyebiliriz ki YGS ye başörtülü girilmesine engel teşkil eden herhangi bir kanuni düzenleme bulunmamaktadır.

Kanuni düzenlemenin olmamasının yanı sıra YGS ye başörtülü girilmesi karşıtı herhangi bir idari düzenleme de yoktur. Dolayısıyla YGS’ye başörtülü girilecek mi sorusuna evet yanıtını verebiliriz.

Sınavda başörtüsü sorunu varmı sorusuna; olmaması gerekir diye yanıt verebiliriz. Ancak şimdiye kadarki sınav tecrübelerinden dolayı bu soruya net bir cevap verebilmek mümkün görünmüyor.

Ancak hiçbir yasaklayıcı hüküm bulunmamasına rağmen kapıdaki güvenlik görevlilerinin ya da salon görevlilerinin başörtüsüyle sınava girilemeyeceğine ilişkin bir zorlamaları olması durumunda durumu onlara izah edin. YGS sınavına başörtülü girmeyi yasaklayan hiçbir düzenleme olmadığını belirtin.

Yine de ısrar ederlerse bir tutanak karşılığında tüm sorumluluğun sizde olduğunu belirterek sınava girmek istediğinizi belirtin.

Eğer bunlara rağmen güvenlik ya da salon görevlileri bu haksız taleplerinde diretirlerse; bir tutanak hazırlayıp görevlinin ad soyadını belirtip imzalamasını isteyin. Görevlinin imzadan kaçınması durumunda ise etrafınızdakilerden iki kişinin bu tutanağı imzalamasını rica edin.

Sonrasında ise bu tutanağı suç duyurusu dilekçesiyle birlikte mahkemeye sunun.
Ancak bu durumla karşılaşılmayacağı düşüncesindeyiz. Nitekim hiçbir kanuni yasak olmamasına rağmen bir görevlinin kendini bile bile mahkeme önünde suçlu duruma düşürmek isteyeceğini düşünmemekteyiz.

Yalnızca YGS’ye başörtülü girilecek mi değil bundan böyle diğer sınavlarda da başörtüsü sorununun yaşanmayacağı düşüncesindeyiz. Artık eğitim ve öğretim hakkından kimsenin mahrum edilemeyeceği özgür ve demokratik bir ülkede yaşadığımızın farkına varılmıştır. Suç unsuru oluşturmayan tüm özgürlükler, modernitenin ilk ve en önemli koşullarındandır. Yersiz ve hiçbir sağlam dayanağı olmayan korkularla insanların özgürlüklerini ellerinden alarak onlara zulmetmekle modern bir toplum olunamayacağı artık her kesimce kabullenilmektedir. Nitekim sosyal bir hukuk devleti olmak, bu nitelikleri gerektirmektedir. Hiçbir kimse keyfi davranış ve uygulamalarıyla, hukuk sisteminin üstüne geçemez.

Herkese tercihlerinde saygı duymaktayız ve YGS sınavına girecek olan tüm arkadaşlarımıza sınavlarında başarılar dileriz.


YGS Sınavına Başörtülü Girilebilir mi konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Eğitim

NeNasilYapilir.Net » Eğitim » YGS Sınavına Başörtülü Girilebilir mi

8 Yorum: "YGS Sınavına Başörtülü Girilebilir mi"

 1. yeşil diyor ki:

  ben başörtülüyüm iğne takmam gerekiyo bu yasak mı?

  1. admin diyor ki:

   yasak degil takabilirsiniz..

 2. şeyma diyor ki:

  sınav giriş belgesindeki resim okulda çekildiği için başörtüsüz çekildik fakat kimlikte ve sınava girerken başörtülü olucak bir sakıncası var mı?

  1. admin diyor ki:

   Onemli olan fotograftakinin siz oldugunu karsidakinin anlamasi o yüzden problem olacagini düsünmüyorum…Kaldi ki kimlikteki fotonuzun basortülü olmasi da bunu teyit edebilir..

 3. sena diyor ki:

  Arkadaşlarımın çoğu kapalı girme açık gir yada iğne takma diyolar bana da yardımcı olurmusunuz sonuçta bu ülkede yaşıyoruz ve diğerleri gibi okuma hakkımızın olduğunun bilincine varmalarını istiyoruz.

  1. admin diyor ki:

   Kesinlikle kapali girmenizin onunde bir engel yok, eger sinav gorevlileri boyle bir zorlamaya kalkisirlarsa yazidaki onerilerimizi uygulayin, herkes istedigi kiyafetle egitim hakkini alabilir, egitim hakki anayasa ile korunmustur…

 4. Tuğba diyor ki:

  bu konuyla ilgili tutanak nasıl tutulur acaba ? Belli ayrıntıları var mıdır kabul edileblmesi için?

  1. admin diyor ki:

   Belli bir sekil sarti yok ama mutlaka imza alin, …….nin basortülü ile … sinavina girilmesine izin verilmemistir denilebilir ve izin vermeyen sinav yetkilisine imzalatin eger imzalamazsa o zaman etrafinizdan iki ya da üc kisiye imzalatin, tutanagin altina da suna benzer not düsmeniz iyi olur: Yetklili …. ve ….. basortülü sinava girmeyi engellemekte ve tutanagi da imzalamaktan imtina etmektedir. Isbu tutanaktaki imzalar gorgü taniklarinin imzalaridir, diye yazabilirsiniz.