Bebek Eğitimi Ne Zaman Başlar Nasıl Olmalı ? Etiketleri: , ,

Bebek Eğitimi Ne Zaman Başlar Nasıl Olmalı ?

Aşağıdaki yazımızda bebek eğitimi nasıl olmalı, bebek eğitimi ne zaman başlar ve bebekle nasıl konuşulur sorularınıza araştırma ve uzman görüşlerine de yer vererek kısa ve net yanıtlar sunmaya çalıştık.

Bebek eğitimi ne zaman başlar ?

Bu sorunun yanıtı aslında bebek dünyaya geldiğinden itibaren olacaktır. Çünkü annenin kokusu, vücut ısısı, sesi ve bakışları bebekle iletişim aracıdır. Özellikle 3 yaşına gelene kadar bebeğin anne olan ilişkisi ilerideki ruhsal hayatının ve özgüven duygusunun temelini oluşturur.

Çocuğun anadilini öğrenmesi, çevresini tanıması ve anlaması davranışlarını kontrol etmesinin anneyi taklit yöntemiyle gelişmekte ve ilk öğrendiklerini anneden öğrenmektedir.

Bebek eğitimi nasıl olmalı ?

Özellikle ilk 18 ay içindeki eğitim biçimi, çocuğu yetiştirme şekli ve onunla kurulan duygusal etkileşim, çocuğun kendine olan güvenini belirlemektedir.

Gelişim psikoloğu Patricia Kuhl’un araştırması bebek eğitimi nasıl olması sorusuna ilişkin olarak yakın ilişkilerin önemini vurgulamakta. Örneğin bebeklerin Çince sözcükleri sadece Çinli bakıcılarından duymaları halinde reaksiyon gösterdiklerini görmüş. Aynı cümleleri videoda duyan bebekler ilgisiz kalmışlar.

Bebekle nasıl konuşulur ?

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı tarafından gerçekleştirilen araştırmada, dilin anlatma ve anlama dili olarak iki bölüme ayrıldığı, bebeklerin dil gelişimi için doğuştan donanımlı olduğu ve duymaya karşı son derece hassas oldukları belirtildi.

Araştırmada, bebeklerin 1 aylıkken, yaptığı rastgele hareketleri duyduğu bir ses ile durdurduğu ve ani ses ya da gürültüyle sıçradığı, 2 nci ayda konuşanı dinler göründüğü ve gülümseyebildiği, 4 üncü ayda kızgın ve hoşnut ses farkını anladığı, 6 ncı ayda bay bay, mama, dede gibi kelimeleri tanıyor göründüğü, 8 inci ayda adı söylendiğinde, 9 uncu ayda da hayır denince hareketini durdurduğu belirlenmiştir.

Yine bu araştırma sonuçlarından; bebeğin ilk yaşında ise sözel isteklere jestlerle yanıt verdiği, 12-14 üncü aylarda her hafta bazı yeni kelimeleri anlar göründüğü ve konuşanın duygusal tonunu daha iyi anladığı, 16-18 inci aylarda 150 kadar kelimeyi anladığı, 18-20 nci aylarda istenmesi halinde büyük resimlerde bedenin çeşitli parçaları ve giysilere ilişkin çeşitli maddeleri gösterebildiği ve otur, buraya gel, yapma fiillerine uygun tepkiler verdiği anlaşılmıştır.

Bu araştırma sonuçlarından hareketle bebekle nasıl konuşulur sorusuna; çocuğun sağlam bir dil yapısına sahip olabilmesi için onunla konuşurken, çocuk gibi konuşmak yerine kelime ve cümleleri dilin kurallarına uygun olarak kullanmalıyız şeklinde net bir yanıt verebiliriz.

Umarız bu yazımızda bebek eğimi nasıl olmalı ve diğer sorularınız için tatmin edici yanıtlar bulabilmişsinizdir.


Bebek Eğitimi Ne Zaman Başlar Nasıl Olmalı ? konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Faydalı Bilgiler

NeNasilYapilir.Net » Faydalı Bilgiler » Bebek Eğitimi Ne Zaman Başlar Nasıl Olmalı ?

Bir Yorum Var: "Bebek Eğitimi Ne Zaman Başlar Nasıl Olmalı ?"

  1. yasemin diyor ki:

    bebegim 9aylık onunla nasıl iletişim kurmalıyım yardımcı olun bana