Çalışma Odası Nasıl Olmalı Aydınlatılmalı ? Etiketleri: , ,

Çalışma Odası Nasıl Olmalı Aydınlatılmalı ?

Çalışmalarımızdan en iyi verimi alabilmek için çalışma odası nasıl olmalı sorusunun yanıtı da önemli olmaktadır. Biz de bu yazımızda çalışma odası ne renk olmalı, çalışma odası nasıl olmalı ve çalışma odası nasıl aydınlatılmalı sorularına yanıt aradık.

Çalışma Odası Ne Renk Olmalı ?

Çalışma odaları ne renk olmalı sorusu çok önemlidir. Çünkü renkler insan zindeliğini etkileyebilmektedirler. Genel olarak çalışma odalarının mavi ya da yeşil renkte olması tavsiye edilmektedir. Çünkü bu tonlar düşünme alanlarını etkiliyor ve insanı zinde tutuyor. Mavi ya da yeşil renkli çalışma odalarında daha verimli çalışılabilir. Mavi ya da yeşil rengin yanı sıra krem, fildişi gibi daha açık renkler de tercih edilebilir.

Beyaz renk ise ışığı en fazla yansıtan renk olduğundan gözü yoracağından dolayı çalışma odalarında tavsiye edilmemektedir. Kırmızı ve tonları da gözü yorma sebebiyle tercih edilmemelidir.

Çalışma Odası Nasıl Olmalı ?

Çalışma odasında televizyon, yatak gibi çalışma motivasyonu bozacak eşyalar bulunmamalıdır. Çalışma odasında çalışılacak konuya odaklanmalı ve zihin televizyon ya da uyku tercihleri ile meşgul edilmemelidir. Aksi takdirde her an çalışmadan televizyona ya da yatağa geçiş olabilir.

Çalışma odası duvarlarında konsantrasyonu bozmayacak rahatlatıcı afiş ve resim bulunabilir. Ancak dikkat dağıtıcı resimler zihni çalışmadan uzaklaştırıp çalışma konsantrasyonunu bozabileceğinden dolayı çalışma odasında bu tür resimlerin bulunmamasında fayda vardır.
Çalışma odası tertipli ve düzenli olmalı, dikkati dağıtacak gereksizlikler olmamalı.

Çalışma odası sıcaklığı çalışmaya uygun olmalıdır. Ne sıcak ne de soğuk olmamalıdır. Genel olarak tavsiye edilen çalışma odası sıcaklığı 20-25 derece arasıdır.

Çalışma Odası Nasıl Aydınlatılmalı ?

Çalışma odası yeteri kadar ışık almalıdır. Işık kaynağı göz yormayan cinsten olmalıdır. Çalışma odalarında direkt yansımalar gözü rahatsız edeceği için armatürler ve çalışma yerlerinin konumları birbirine göre ayarlanmalıdır.

Enerji tasarruflu lambalar ile aydınlatma yapılıp, çalışma alanlarında muntazam gölgesiz aydınlatma sağlanmalıdır


Çalışma Odası Nasıl Olmalı Aydınlatılmalı ? konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Faydalı Bilgiler

NeNasilYapilir.Net » Faydalı Bilgiler » Çalışma Odası Nasıl Olmalı Aydınlatılmalı ?

Yoruma kapalı.