Dilekçe nasıl yazılır Etiketleri: , ,

Dilekçe nasıl yazılır

İletişim çağımızda artık dilekçelerin yerini epostalar almış olsa da özellikle kamu kurumlarında yapılan işlemlerde dilekçe yazmak gerekebilmektedir.

Dilekçe nasıl yazılır sorusuna aşağıda özellikle dilekçe yazarken nelere dikkat edilmeli hususu göz önünde bulundurularak yanıt verilmektedir.

Dilekçe Nasıl Yazılır ?

Öncelikle dilekçe bir talep ya da bildirim yazısıdır. Bu yazıyı olabildiğince ifadelerimizi açık ve anlaşılır kılacak şekilde yazmalıyız. Nitekim dilekçeyle ulaşılmak istenen karşı tarafa derdimizi anlatmaktır. Bu yüzden çok uzun cümleler yerine daha kısa cümleler kurmak ve Türkçe kelimeler kullanmak gerekmektedir. Cümlelerimizde günlük ifadeler yerine yazışma diline uygun ifadelere yer verilmesi daha uygundur.

Öncelikle giriş cümlesiyle dilekçe konusundan bahsedilir. Burada gerekiyorsa durumla olan ilginize ilişkin bir açıklama yapılır. Sonra durum kısaca yazılmalı ve netice cümlesinde ise talep ya da sonuç yazılmalıdır.

Şekil açısından dilekçe yazarken nelere dikkat edilmeli ?

Dilekçe hangi kuruma yazılıyorsa kurumun harfleri büyük bir biçimde sayfanın başına kenarlardan ortalanarak yazılmalı, altına ise yalnızca ilk harfleri büyük olacak şekilde dilekçenin yazıldığı kurumun ilgili biriminin ismi yazılmalıdır.

Kenarlardan, alttan ve üstten resmi yazışma kurallarında olduğu gibi 2,5 cm boşluk bırakmakta dilekçenin görünümü açısından fayda vardır. Dilekçenin metin kısmının alt kısmına “arz ederim” denilerek dilekçe bitirilebilir. Eğer dilekçe bilgisayar ortamında yazılıyorsa yine resmi yazışma kurallarındaki gibi “times new roman 12” karakterinde yazılarak dilekçeye daha güzel bir görünüm kazandırılabilir ve resmi yazılarla paralellik sağlanmış olur.

Yazının bittiği son yerin altına en sağ tarafa gelecek şekilde gün, ay ve yıl olmak üzere tarih atılır. Bu tarihin altı imzalanır ve altına da ad ve soyad yazılır. Yani imza, ad ve soyadın altına değil, üst kısmındaki boşluğa atılır. İmza, tarih ile ad soyad arasında kalır.

Eğer dilekçeye ek nasıl yapılır diye soruyorsanız; yazının bittiği yerin altında sol tarafta yazı başlama hizasına “EK:” yazılarak karşısına ekin ismi yazılır. Birden fazla dilekçeye ek olması durumunda ise “EKLER:” denilerek altına “1-..” diyerek ekleri sıralayabilirsiniz.
Dilekçenin tüm yazıların bittiği sol alt tarafına ise adres ve telefon bilgileri adresi yazılır.

Eğer daha sonra dilekçe takip işlemini yapmak istiyorsanız, fotokopisini alın ve dilekçeyi ilgili kurumun evrakına verirken kurum yetkilisince dilekçeye verilen evrak giriş kayıt numarasını fotokopinizin üzerine yazın. Çünkü bu daha sonra dilekçe takip işleminizi kolaylaştırır. Böylece bir sorun olması durumunda bu sorununuzu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Böylece yazışma kurallarına uygun bir şekilde dilekçe yazarken nelere dikkat edilmeli sorularını yanıtlamaya çalıştık.
Arz ederim 🙂


Dilekçe nasıl yazılır konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Faydalı Bilgiler

NeNasilYapilir.Net » Faydalı Bilgiler » Dilekçe nasıl yazılır

Bir Yorum Var: "Dilekçe nasıl yazılır"

  1. İREM diyor ki:

    çok saolun bu site çook işe yardı bu arda üyelik ücretlimi:)
    ve bir soru daha üyelik nerden yapılıyor tekrar tşkkürleerrrr çok ama çok lazımdı sizi n böyle güzel şeyler yayınlamaya devam etmenizi arz ederim..:D 🙂 (H)
    🙂 sizi 🙂 çok seviyorum