En Uzun Ömürlü Cep Telefonu Bataryası Etiketleri: ,

En Uzun Ömürlü Cep Telefonu Bataryası

Uzun ömürlü batarya daha doğrusu en uzun ömürlü cep telefonu bataryası, cep telefonu alacakları için gerçekten önemli bir husustur. Çünkü cep telefonunun pil ömrü gün içinde birçok işimizin gidişatını etkileyebilmektedir. Gün içerisinde ikide bir pili biten bir telefon insanı gerçekten rahatsız etmektedir. Bu yüzden cep telefonumuzun bataryasının olabildiğince uzun süre dayanmasını isteriz.

Bu nedenlerle en uzun ömürlü cep telefonu bataryası konusunda birtakım bilgilerimizi bu yazımızla paylaşmayı düşündük.

Uzun ömürlü batarya ile ilgili birkaç cep telefonu markasına ilişkin şunları söyleyebiliriz:

Philips: Çok özellikli olmayan ancak pil ömürleri uzun olan telefonlardandır. Pil ömrü olarak modellerinin çoğu oldukça iyidir.

Sony Ericsson: Sağlam telefonlardır. Pil ömürü de fena değildir.

Nokia: Şarj süreleri genelde iyi olmasına rağmen farklı modelleri olduğu için bu modellere göre şarj süreleri de değişmektedir. Nokia e72 yi şarj süresi ve özellikleri açısından gayet iyidir.

İphone: Pil ömrü fazla uzun değildir. Diğer cep telefon modellerine göre daha kısa sürede şarj etmek gerekir. Şarj süresinin uzun gitmesini istiyorsanız, ekran parlaklık ayarını en düşük seviyeye getirin, tüm bildirimleri kapatın.

General Mobile: Pil ömürü gayet iyidir. Özellikle sms, msn ve facebook kullananlar için oldukça yararlı bir telefondur.

En uzun ömürlü cep telefonu bataryası, aynı zamanda cep telefonu kullanımınıza göre de farklılaşmaktadır. Yani cep telefonu kullanım ve muhafaza alışkanlığınız cep telefonu pil ömrünü etkileyebilmektedir. Bu yüzden aşağıda kısaca cep telefonu bataryasının daha uzun ömürlü olabilmesi için yapılması gerekenleri aşağıda kısaca belirtmeye çalıştık.

Öncelikle bugünlerde kullanılan Lithium-bataryalar önceden kullanılan Nikel-Metalhibrit bataryalardan çok daha dayanıklı. Ancak yine de uzun ömürlü batarya için dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Uzun ömürlü batarya için şunlara dikkat edilmelidir:

Saklama koşulları: Eğer bir Lithium bataryayı uzun süre kullanmayıp saklayacaksanız yarı-boş hale getirin ve 15-18 derece sıcaklıkta saklayın. Bu bataryayı korur. Tekrar kullanmadan önce bataryayı tamamen şarj edin.

Muhafaza sıcaklığı: Cep telefonunuzu yüksek sıcaklıklardan koruyun. Mesela asla yaz aylarında araba içinde bırakmayın. Bu yerlerde sıcaklık 60 derecenin üzerine çıkabilir. Ayrıca doğrudan güneş ışığı da bataryaya zarar verir.

Şarj aletleri: Bataryanın hassas olan elektroniğine zarar vermemek için sadece orijinal şarj kitleri kullanın.

Ekran ışığı: Gün ışığında mümkün mertebe ekran-aydınlatmasını kapatın. Artık birçok cep telefonu ekran aydınlatmasını ayarlama imkânı sunuyor. Ne kadar azaltırsanız o kadar tasarruf etmiş olursunuz ve böylece batarya süreniz artmış olur.

Titreşim: Titreşim cidden fazla enerji harcar. Sadece gerçekten gerekli olduğu anlarda kullanın.
Oyunlar: Oyunlar da büyük miktarda enerji harcarlar. Ya tamamen bundan vazgeçin ya da tuş sesleri, titreşim veya aydınlatmayı kapatın.

Görüşmede esnasında: Telefon görüşmesi yaparken cihazın arkasında bulunan entegre antene dokunmaktan veya el ile üzerini kapatmaktan kaçının. Bu durum sinyal kalitesini düşürür ve cep telefonunuz sinyal kalitesini korumak için daha güçlü gönderim yapmaya başlar. Sonuç olarak enerji tüketimi artmış olur.

Dış anten: Eğer araba içinde çok fazla görüşme yapıyorsanız bir dış anten faydalı olacaktır. Karoser, cep telefonunuzu koruyacaktır ve böylece telefonunuz daha yüksek seviyede sinyal göndermek zorunda kalmayacaktır. Sonuç: Daha az güç tüketimi.

Eğer cep telefonunuzu uzun bir süre kullanmayacaksanız cihazı kapatmak pil ömrü uzatma konusunda işinize yarayacaktır.


En Uzun Ömürlü Cep Telefonu Bataryası konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Faydalı Bilgiler

NeNasilYapilir.Net » Faydalı Bilgiler » En Uzun Ömürlü Cep Telefonu Bataryası

Yoruma kapalı.