Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ? Etiketleri: ,

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ?

Aşağıda gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır ve zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ?

Gerçek zeytinyağı soğukta muhafaza edildiğinde pelteleşir veya donar, bu kalitesinin ve doğallığının göstergesidir. Bu zeytinyağı ısıtıldığında kalitesi bozulmadan sıvılaşır. Tabi zeytinyağının kalitesi sadece rengine bakılarak anlaşılamaz. Zeytinyağının tadını bilenler, zeytinyağını koklayarak ve tadarak duyusal özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirler. Zeytinyağının rengi, zeytinin çeşidine, yöresine, olgunluk ve hasat zamanına, saklama ortamına bağlı olarak yeşilden sarıya değişebilen renkte olabilir.

Zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeliyiz ?
Zeytinyağı alırken öncelikle zeytinyağının kokusuna dikkat edilmeli. Zeytinyağı taze kokulu olmalı, yutarken dilin arkasında bir acılık hissi bırakmalı ancak daha sonra bu acılık geçmelidir. Tabi zeytinyağı alırken kapalı zeytinyağını böyle deneyemeyiz ancak aldıktan sonra evde bunlara göre yapılan tespitlere göre kalitesini beğendiğimiz zeytinyağı markasını almaya devam edebiliriz.

Tabi zeytinyağının kalitesini en iyi yaptığımız yemeklerden anlayabiliriz. Zeytinyağının kalitesini yaptığımız yemeklerde verdiği tatlara göre değerlendirerek en doğru karara varabiliriz.


Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ? konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Faydalı Bilgiler

NeNasilYapilir.Net » Faydalı Bilgiler » Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ?

Yoruma kapalı.