Goji Nedir Nerede Yetişir ? Goji Bitkisi Faydaları Etiketleri: , , ,

Goji Nedir Nerede Yetişir ? Goji Bitkisi Faydaları

Goji Nedir ?
Goji bitkisi için öncelikle goji nedir sorusuna goji bitkisinin Türkçe karşılığının kurt üzümü olduğunu belirterek başlayabiliriz. Goji bitkisi dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden biri olarak bilinir. Goji bitkisi; yüksek miktarda protein, 18 ayrı aminoasit, yüksek değerde betakaroten, çinko,demir,fosfor,B-complex, E vitamini ve C vitamini barındırmaktadır. Ayrıca goji bitkisinin yüksek oranda antioksidan içerdiği ifade edilmektedir.

Goji Nerede Yetişir ?
Orjinali Asya olan goji bitkisi için goji nerede yetişir diye merak ediyorsanız goji bitkisi çoğunlukla Tibet ve Moğolistan’da yetişir.

Gojinin Faydaları :
Kurt üzümü olarak çevirebileceğimiz goji bitkisi, Çin tıbbında kulllanımı yaygınlaşan , önemli yer alan bir bitki haline gelmiştir.

Gojinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır: Enerji ve dayanıklılığı arttırır, kan basıncını düşürür, kolestrol seviyesini düzenler, baş ağrısını ve sersemlik hissini ortadan kaldırır, uyku düzenleyicidir, kalbi güçlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, güçlü kan değerleri sağlar, kanser koruyu özelliği vardır, doğurganlığı arttırır, kemikleri güçlendirir, hafızayı güçlendirir, mutluluk hormonu salgılar, sindirimi kolaylaştırır, diş etlerini korur, göz sağlığı açısından faydalıdır.

Bilim adamlarının yıllardır goji bitkisi üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu gojinin faydaları arasından biri de hücre yenileyici olmasıdır. İçeriğinde bulunan polisakkarit ve germanium sayesinde kanserli hücrelerin büyümesini durduğunu, hücre ve fareler üzerinde yapılan çalışmalarda ise kanserli hücrelerin ölümüne katkı sağladığı bulunmuştur.

Bilim adamlarının gojinin faydaları arasından hücre yenileyici özelliğini bulmasıyla eskilerden beri saç için kullanılan kil, kına ve sarımsak gibi bitkilerden daha etkili olduğu değerlendirmesi yapılmıştır.
Kaynak:Haber7- www.gojibery.com


Goji Nedir Nerede Yetişir ? Goji Bitkisi Faydaları konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Faydalı Bilgiler

NeNasilYapilir.Net » Faydalı Bilgiler » Goji Nedir Nerede Yetişir ? Goji Bitkisi Faydaları

Yoruma kapalı.