İcra Geldi Ne Yapmalıyım, İcrada Neler Alınır ? Etiketleri: ,

İcra Geldi Ne Yapmalıyım, İcrada Neler Alınır ?

İcra geldi ne yapmalıyım ?

Eğer kapınızı bir icra memuru çalarsa, anlamanız gereken ilk şey çoğu durumda onları içeri almak zorunda olmadığınızdır. Eğer mahkeme tarafından aksi yönde bir hüküm bulunmuyorsa yani eve girme konusunda bir mahkeme kararı yoksa bir icra memuru evinize zorla giremez. Ancak, eğer zorlama yoksa icra memurları mülkünüze izniniz olmadan da girebilir. Bu kilitlenmemiş bir kapı ya da pencereden girilmesi gibi durumları içerir.

İcra memurlarıyla olan ilişkide kibar ancak resmi olmanızda fayda vardır. Çünkü neticede resmi görevli olmakla birlikte onlar da bir insandır. Mallarınız icra yoluyla alınmasından önce borç konusunda yeni ödeme düzenlemesi yapmak gibi çareleri denemeniz daha akılcı olacaktır.

İlk olarak hukuki yardım almadan icra memurunun size uzattığı belgeleri imzalamayın. Uzatılan her belgeyi imzalamak zorunda olmadığınızı ve içeriğini tam olarak bilmeden imzaladığınız kimi belgelerin ileride sizin için sorun teşkil edebileceğini unutmayın. Bunu da çekinmeden açıkça icra memuruna söyleyebilirsiniz. Böyle konulardan anlamadığınızı bu yüzden imzadan imtina ettiğinizi belirtebilirsiniz.

Ayrıca hiçbir şekilde makbuz almadan icraya gelen kimselere para vermeyiniz. Alacaklının avukatı da icra memurunun yanında icraya gelebilecektir. İcra memuruna borcunuzu taksitlendirmek istediğinizi bildirebilir ve bu durumun yapılandırılmasını isteyebilirsiniz. Ancak özellikle unutmamanız gereken husus hiçbir şekilde makbuz almadan hiçbir para vermemeniz ve tam olarak okumadan bir belgeyi imzalamamanızdır.

İcra geldi ne yapmalıyım sorunuza bu şekilde cevap verdikten sonra icrada neler alınır sorunuza ise şöyle yanıt verebiliriz.

İcra memurunun; ocak, buzdolabı, giyim eşyaları, temel mobilyalar ve mesleğinizi devam ettirebilmek için kullanılan araçlar gibi elzem unsurları almalarına izin verilmemektedir. Yani bunları yasal olarak haczedemezler.

İcrada neler alınır diye soruyorsanız; televizyon, müzik seti gibi günlük yaşamı devam ettirmede elzem olmayan öğeler alınabilir. Ayrıca, size ait olan ev dışında bulunan kimi unsurlar da icrada alınabilir. Örneğin icra memurlar arabanıza da el koyabilirler.

Genel olarak, bir icra memurunun ödemediğiniz borçlardan ötürü kapınızı çalması istisnai bir durumdur. Alacaklıların bu yönde hakkı olsa bile bu hakları çoğunlukla en son başvurulan çaredir. Mümkün olan durumlarda borç durumunuzu alacaklılar ile icra işlemine gerek kalmadan çözümlemeye çalışmalısınız. Borçlarınızı yeniden yapılandırmayı deneyebilirsiniz. Alacaklılarınızdan biri icra işlemi başlatırsa, bu konuda en kısa zamanda uzman bir kimseden hukuki yardım almalısınız. Eğer icra işlemi başlatılacağı yönünde bir bildirim alırsanız konuyu hafife almayın ve durumu icra işlemine gerek kalmadan çözüme kavuşturmak için gerekli her türlü çabayı gösterin.

Herkese borçsuz, huzurlu bir ömür dileriz..


İcra Geldi Ne Yapmalıyım, İcrada Neler Alınır ? konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Faydalı Bilgiler

NeNasilYapilir.Net » Faydalı Bilgiler » İcra Geldi Ne Yapmalıyım, İcrada Neler Alınır ?

9 Yorum: "İcra Geldi Ne Yapmalıyım, İcrada Neler Alınır ?"

 1. emine büyükkardeş diyor ki:

  bu evden eşya götürme durumuna artık son verilse çevremde bu tür insanlar var biri eşini boşadı diğeri intihar etti ailelerin dağılmasına psikolojik sorunlara yol açıyor en çok ta evden eşya gitmesi çocukları etkiliyor ilgililerin en kısa zaman da bir çözüm bulmalarını önemle rica ederim.

  1. admin diyor ki:

   Çok haklısınız, biz de aynı fikirdeyiz..

 2. Tanju Çakar diyor ki:

  Siteniz güzel.İnsanlara yardım etmek güzel bir şey sanırım, bunu da siz ücretsiz cevap vererek yardımcı olmakla insani bir görev yapıyorsunuz.Teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Dusunceleriniz icin cok tesekkür ederiz..

   1. wwwwwww diyor ki:

    bizim eve icra gelecek size bir sorum var buzdolabı televizyon bilgisayar yatak odası fırın camasır makinesi gidermi lütfen acil yanıt bekliyorum..

    1. wwwwwww diyor ki:

     e-postama cevap yollayın bu siteye girmek belki aklıma gelmez

 3. KemaL diyor ki:

  Ben icra mevzusunun saçma olduğunu düşünüyorum icra geldiği zaman borçlar ödeniyor mu belki %5 geri kalan kısım yani %95 lik kısım borcunu zaten ödeyemediği için ailelerin dağılması intihar boşanma çoluğunu çocuğunu vurup öldüren sonra kendini vuran aile babaları ile bitiyor.En önemlisi evdeki çocukların psikolojisi yerle bir oluyor ne olduğunu anlayamıyor bile diye düşünüyorum.Alacaklılar da suç oranı daha yüksek örnek vericek olursak bankalar kredi kartı veriyor adamın maaşı 1.000 tl 3.000 tl lik kredi kartı veriyor neye güvenerek tabi daha sonra yükseltiyorlar yok nakit avans bilmem ne yüksek faizlerle çoğu insanı böyle borç batağına saplıyorlar.Bunlar yasal tefeciler.Devletin vatandaşını koruması gerekiyor bu gibi düzenleri değiştirmesi bilinçsiz vadantaşı bu şekilde tuzağa düşürüp aile facialarına neden olmalarını engellemeli diye düşünüyorum. Tabi ki bu benim düşüncem aksi yönde düşünen varsa saygı duyarım.

 4. çınar diyor ki:

  benim eşimin borçlarından dolayı kayın pederimin evine icra gelcek 5 güne kadar evden neler alıyorlar biz geçinemedigimiz için kayın pederimin evinde kalıyoruz esyalarını alırmılar kayın pederımin çok üzülüyorum zor durumdayız yardımcı olursanız sevinirim ne yapmamız gerek

  1. admin diyor ki:

   Evet eşyaları alabilirler ancak eşyalr kayınpederinizinse hacze hacze gelindiğinde kayınpederiniz eşyaların kendine ait olduğuna dair istihkak iddiasında bulunabilir. Ancak bu takibi gerekli gereken bir prosedür olduğu için bir avukattan destek alınız çünkü açılacak istihkak davası kaybedilirse inkar tazminatına da mahkum olunabilir.