On Parmak Nasıl Yazılır Etiketleri: , , ,

On Parmak Nasıl Yazılır

Bu yazımızda on parmak nasıl yazılır sorusuna yanıt olabilecek şekilde on parmak klavye kullanma metodları nelerdir ve on parmak yazmanın püf noktaları nedir gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

On parmak yazmak zor değildir. Bunun için yapmanız gereken sistemli bir çalışmadır. Buna yardımcı olabilecek şekilde on parmak klavye kullanma metodları ve on parmak yazmanın püf noktaları aşağıda sıralanmıştır.

On Parmak Nasıl Yazılır ?

10 parmağınızı klavye üzerinde en optimal şekilde kullanmak istiyorsanız ellerinizi ve parmaklarınızı klavyeye en uygun şekilde yerleştirmesiniz. Bunun için zaten klavyelerde iki harf belirlenmiştir. Q klavyeye göre; f harfinin üzerine sol elinizin işaret parmağının, j harfine ise sağ elinizin işaret parmağınızın gelmesi gerekmektedir. Sonra harflerde bu duruş itibariyle parmaklar arasından paylaştırılır.

Örneğin q, a, z harflerin sol serçe parmakla; w, s, x harflerine sol yüzük parmakla; e, d, c harflerine sol orta parmakla; r, f, v, t, g, b harflerine sol işaret parmağıyla; y, h, n, u, j, m harflerine sağ işaret parmağıyla, ı, k,ö harflerine sağ orta parmakla; o, l, ç harflerine sağ yüzük parmağıyla; p, ş, ğ, ü, i harflerine sağ serçe parmakla basılır. Ayrıca nokta, virgül de sağ serçe parmakla basılır.

Bu şekilde yapılan el ve parmak yerleştirmesi sonrası klavyeye bakmadan yazma çok kolaylaşacaktır. Böylece on parmak klavye kullanmayı kolaylıkla öğrenebileceksiniz.

Tabiî ki bunun bir alışma dönemi olacaktır.

On parmak programıyla çalışılması durumunda bu alışma dönemi çabuk atlatılacaktır. On parmak programı kapsamındaki derslerde önce harfler tek tek, ardından harf kümeleri, daha sonra kelimelerle alıştırmalar yapılmaktadır. Her dersteki hız ve doğru yapma barajını geçtikten sonra diğer bir derse geçerseniz düzenli ve sistemli bir şekilde on parmak yazmayı öğrenebilirsiniz. Hem de hiç stres yapmadan bunu başarmış olursunuz. Çünkü on parmak programı sizi alıştırmalarda çok çeşitli harf ve kelime gruplarıyla buna alıştıracaktır. On parmak programdaki hız ve doğruluk barajları sizi belli bir standarda kavuşturacaktır.

Artık bundan sonra klavyeye bakmadan yazmak sizin için daha kolay olacaktır. On parmak yazmakla hem hız kazanmış hem de yazmış olduklarınızı devamlı ekranda görmüş olacağınızdan hata payınız azalmış olacaktır. Tüm bunlar on parmak yazmanın püf noktaları olarak belirtilebilir.


On Parmak Nasıl Yazılır konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Faydalı Bilgiler

NeNasilYapilir.Net » Faydalı Bilgiler » On Parmak Nasıl Yazılır

Yoruma kapalı.