Yüzmeyi Nasıl Öğrenirim, Kolay Yüzme Öğrenme Etiketleri: ,

Yüzmeyi Nasıl Öğrenirim, Kolay Yüzme Öğrenme

Yüzmeyi nasıl öğrenirim diye merak edenlere aşağıdaki kolay yüzme öğrenme için pratiklerin yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Yüzme aslında hem zor hem de kolay bir aktivitedir. Biraz bisiklet binmeye benzer. Bisiklet sürmeyi öğrenmek de başta zorlayıcıdır. Dengeyi sağlama ve dengeyi bozmadan hareket etmek bisiklet sürmeyi öğrenenlerin başlarda en zorluk çektikleri konulardır. O kadar zorlanılır ki düşmeden bisiklet öğrenmeyi bilen yoktur muhtemelen.

Aynı bisiklet sürmede olduğu gibi yüzmeyi öğrenirken de hiç alışık olmadığımız bu aktivite bizi gerçekten zorlar. Çünkü kendimizi suya bırakmakta zorlanırız. Yüzmedeki en önemli husus ise budur. İnsanın kendini hiç zorlamadan, kasmadan suya bırakabilmesidir. Çünkü kendisini rahatlıkla vücudunu kasmadan suya bırakan kimse zaten batmaz. Su sizin vücudunuzu zaten kaldıracaktır. Ancak yüzme bilmeyen kimse batacağım korkusuyla vücudunu iyice gerip kastığı için uyguladığı bu kuvvetle suyun üzerinde kalamaz ve batmaya başlar.

Yüzmeyi nasıl öğrenirim ?

Kolay yüzme öğrenme için havuzda ya da denizde bol bol eksersiz yapmak gerekir. Tabii ki yüzmeyi bilmeyen bir kimse boyunu aşan yere gitmemeli. Denizde en fazla göğse kadar gelen suda eksersiz yapılmalı ve denizin açık kısmına sırt verilerek geldiğimiz kıyıya doğru bu alıştırma yapılmalıdır. Kıyıya paralel şeklinde de alıştırma yapılmamalıdır. Çünkü her an bir çukura rastgelebilir ve o panikle daha da açıklara gidebilme ihtimalimiz olabilir.
Tabii ki yanımızda yüzmeyi iyi bilen birinin de olması çok daha iyi olur.

Bu şekilde çok derin olmayan suda kendimizi suya bırakma alıştırmalarını yapmalıyız. Kendimizi sakince suya bırakıp yatay konum almaya çalışmalıyız. Eğer batacak olursak bile paniklemeyip suda kalmaya çalışmalıyız. Olmayınca tekrar denemeliyiz. Alıştırma yaptığımız su derinliği zaten göğsümüzü geçmediği için boğulma tehlikemiz yoktur. Bu yüzden batıyorum diye korkmanıza gerek yoktur. Bu denemeleri sık sık yapmalıyız. Yüzüstü kendinizi suya bırakınca hafif hafif kollarınızla kulaçlar atmaya çalışın ve ayaklarınızı da çok hafifçe yukarı aşağı salınım halinde hareket ettirmeye çalışın. Kulaçlarınızı dışarıdan içeriye doğru önümüzdeki suya alın hizamızdan daldırarak aşağıdan kenarlara doğru götürerek ve hafif hareketlerle deneyin. Önce bir kol ve hemen ardından diğer kolla yapın. Yani bir bir nevi ellerinizle pedal çevirme hareketi gibi yapın. Bir kolunuz yukarıdayken diğer kolunuz suda olsun. Bu aynı zamanda kayık hareketidir. Kayık burnunun gördüğü vazifeyi siz de ellerinizle görüyorsunuz. Ellerinizle önünüzdeki suyu yarmış oluyor ve kendinize yol açmış oluyorsunuz.

Sıkılmadan bu yatma pozisyonunu yaparak kol ve ayak hareketlerini yapmaya çalışın. Suyun altına battığınızda kalkın ve yine deneyin. Günde bir iki saat deneyerek birkaç gün içinde su içinde kalmayı ve az az da olsa yüzmeye başladığınızı göreceksiniz.

Bazıları ördek, su minderi gibi deniz araçlarıyla yüzmeyi öğrenmeyi daha kolay bulabilir. Ancak benim görüşüme göre bunlar yüzme öğrenmenizi kolaylaştırmaz tersine sizi rahatlığa alıştırarak yüzmeyi daha uzun sürede öğrenmenize neden olabilir.

Bu nedenle yukarıdaki anlattığımız şekilde birkaç gün içinde sıkça yapacağınız alıştırmalarla kolay yüzme öğrenme konusunda bir sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum.


Yüzmeyi Nasıl Öğrenirim, Kolay Yüzme Öğrenme konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Faydalı Bilgiler

NeNasilYapilir.Net » Faydalı Bilgiler » Yüzmeyi Nasıl Öğrenirim, Kolay Yüzme Öğrenme

8 Yorum: "Yüzmeyi Nasıl Öğrenirim, Kolay Yüzme Öğrenme"

 1. kaya diyor ki:

  ya ben geçenlerde yüzmeye gidiyordum ama çok zor öğreniliyo ben bikere kendim yüzmeye çalıştım ama battım 😀 hocalar beni kurtardı ama sakın sizde denemeyin öle bilirsiniz:D

 2. sevgi diyor ki:

  merhaba ben sevgi yüzmeyi çok ama çok severim yüzmenin birinci kuralı korkmayacaksın benim neredeyse hayatım yüzme ile geçti suan 11 yaşımdayım ailem beni 6,5 yaşımdan beri yüzme kurslarına veya yüzmeyi artık sökmüş kişilerdenden ders aldım artık çok iyi yüzebiliyorum üstelik derecelerim bile var istanbul 2 kere 1.ci ve 3 kere 3.cü oldum üstelik Kaya arkadaşımıza hiç ama hiç katılmıyorum yüzmeyi yeni yeni öğrencek arkadaşlara kötü örnek oluyorsun kendinizi serbest bırakıp korkmassanız suyun üstünde kuğu gibi süzüldüğünüzü fark edeceksiniz ama eğer korkarsanız Kaya arkadaşımız gibi yavaş yavaş kuğu süzüle süzüle batmaya başlarsınız ve de Kaya arkadaşınızın saçma sapan sözlerine inanmayın ölmessiniz asıl o korktuğu için sizde batarsınız sanıyor herkesi kendisi zannediyor o ama asla öyle değil gördüğün gibi Türkiye ‘de benim gibi geleceğin sporcuları çıkabiliyor. herkese yüzme yi tavsiye ediyorum zevkli olduğu sağlıklı ve fayadalı sizi seven arkadaşınız sevgi sizi seviyorum xd:) by by by

 3. sevgi diyor ki:

  görüşürüz öptüm bay

 4. hakan diyor ki:

  ben yüzme bilmiyorum nasıl öğrenebilirim yorumunuzu bekliyorum saygılarımı dilerim

  1. admin diyor ki:

   Yazımızdaki gibi boyunuzu aşmayan bir yerde devamlı olarak kendinizi suya bırakmayı deneyin. Boyunuzu aşmayan bir yer olacağı için illaki başka birine ihtiyacınız yok. Kendinizi hafif bir şekilde yüzüstü suya bırakın ve hafif hafif kollarınızı çapraz şekilde dıştan içe doğru kafa hizanızın ön tarafından suya daldırıp arkadan çıkarın. Yalnız hem kendinizi suya hafif bırakın hem de bu kulaçları kendinizi sıkmadan yapın. Kendiniz kastığınız zaman batarsınız. Ama bundan korkmayın korkdukça kendinizi daha sıkarsınız ve su üstünde kalamazsınız. Ne de olsa boyunuzu aşmayan yerde olacağınız için batmanız size zarar vermez. Yılmadan deneyin. Bir de kendinizi sırtüstü bırakmayı deneyin. Su üstünde kalmayı öğrenmenin kolay yollarından biri de budur. Önce sırtınızı suya paralel şekilde iyice yatırıp sonra yavaşça ayaklarınızı da yerden kesip sırt üstü su üstünde kalmaya çalışın. Kulaklarınız suyun içinde kalsın böylece kulağınıza su da kaçmaz.. Böyle sık denemelerden bir müddet sonra su üstünde kalmaya ve yüzmeye başladığınızı görebilirsiniz.

 5. Şewal diyor ki:

  Merhaba,
  Öncelikle tüm bilgiler için çok teşekkür ederim.Daha önce 6 yaşımda yüzmeye bir kursa gittim.Ama yaşım küçük olduğu bana pek verimli olmadı.Daha sonra 9 yaşımdayken bir yere daha gittim.Orada direk havuza attılar ve sudan korkmaya başladım.Şu an 10 yaşımdayım.Bu sefer ciddi düşünüyorum.Öğrenmeyi kafama koydum.Yazdıklarınız beni daha çok bilgilendirdi ve aklımdaki ?soruların? cevaplarını buldum.Cevaplar burda beni bekliyormuş.Cumartesi,Pazar günleri bu kurstan faydalanıcam.İnşallah başarılı olurum.Diğer öğrenmek isteyenlere ‘BAŞARILAR DİLERİM’… 🙂

  1. admin diyor ki:

   Çok naziksiniz, biz de teşekkür ederiz. Umarız yüzmeyi kolaylıkla öğrenirsiniz

 6. hakan diyor ki:

  ehemmm , şeyyy , yüzme öle kolay öğrenilecek bi spor dalı değildir, ewt bilmeyenler korkarlar ama böle anlatılmazki , siz bilmeyenelre destek olacaksınız ,onları korkutmayan şeler yazcaksınız olmuyoooooo