Hangi Kamu Kurumu, Kamu Kurumlarının Maaşları, Yüksek Maaşlı Kurumlar, Kamuda Nerede Çalışılır Etiketleri: , , , ,

Hangi Kamu Kurumu, Kamu Kurumlarının Maaşları, Yüksek Maaşlı Kurumlar, Kamuda Nerede Çalışılır

Bu yazımızda; hangi kamu kurumu, kamu kurumlarının ücretleri, kamuda nerede çalışılır, yüksek maaşlı kurumlar sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Kamuda Nerede Çalışılır ?

Ülkemizde çok farklı kamu kurumları vardır. Bu kamu kurumları hem ücret hem çalışanların statüsü bakımından farklılıklar arz etmektedir. Ancak son yasal düzenleme ile pekçok kamu kurumunda çalışan uzman ve denetim elemanlarının ücretleri eşitleniyor.

Yüksek Maaşlı Kurumlar - Ücreti Yüksek Kamu Kurumları: Ancak buna rağmen hakimler ve hakim statüsüne sahip olan Sayıştay denetçileri, İMKB ve Merkez Bankası uzman, denetçi, müfettiş ve araştırmacıları iyi ücret almaya devam edecekler. Bunlar kamuda yüksek maaşlı kurumlar arasında yer alır. Ücret avantajları ile bu kurumlar kamuda nerede çalışılır sorusunu soranlara iyi bir fikir verecektir.

Hangi Kamu Kurumu: Ancak tek unsurun doğrudan ücret olmadığı düşünüldüğünde ya da daha sonrasında elde edilebilecek ücretler ya da kariyer imkanlar düşünüldüğünde hangi kamu kurumu sorusuna başka yanıtlar verilebilir: Öğrneğin Vergi Müfettişliği, SPK uzmanlığı, BDDK murakıplığı gibi görevler artık eşit ücretleme sonrası kamudaki diğer uzmanlarla aynı ücretleri alacak olmalarına rağmen meslekte belli bir tecrübe kazandıktan sonra özel sektöre geçip çok yüksek maaşlara çalışabilmektedirler. Hangi kamu kurumu diyorsanız bu kurumlar ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca bağımsızlığından ötürü Merkez Bankasının çalışma şartları ve özlük hakları da oldukça iyidir.
Bu kurumların çoğu iktisadi idari bilimler-siyasal bilgiler ve hukuk fakültelerinin yanı sıra teknik bölümlerden de personel almaktadırlar.

Ücret eşilemesi ile DPT Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Başbakanlık Müsteşarlığı gibi kurumların da ücret avantajı gitmiştir. Ancak ileride belki kamuda daha kolay idareci olarak atanabilmek için buralarda diğer uzmanlarla aynı ücret alınacak olsa da çalışılabilir. Bu kamu kurumlarında diğer kamu kurumları ve siyasiler ile çok fazla temas halinde olabilirsiniz. Ayrıca buralarda yurtdışı temaslar çok olduğu için hem Türkiye’de yabancı kuruluşlarla hem de yurtdışındaki yabancı kuruluşlarla temas halinde olma ihtimaliniz yüksektir.

Kamu Kurumlarının Ücretleri: Kamuda uzman, müfettiş, kontrolör maaşları artık eşitlenmektedir. Yaklaşık olarak 3.000-3.500 TL civarında almaktadırlar.

Denetim alanında özellikle Maliye Bakanlığı denetim elemanlarının hem kamu hem özel sektörde belli bir ağırlığı vardır. Yaptıkları denetimin konusu ve ülke içindeki ağırlıklı önemi onların hem kamuda yönetici hem de özel sektörde aranan kişiler olmasını sağlamaktadır.

Böylece yüksek maaşlı kurumları belirtip diğer çalışma kriterlerini de gözönüne alarak kamuda nerede çalışılır sorusunu cevaplamaya çalıştık. Tüm bu genel açıklamalarımız ışığında kendi gelecek planınıza göre uygun kamu kurumunu seçmenizde fayda vardır. Çünkü her kamu kurumu, kendine özgü bir işleyiş biçimi ve insan kaynağına sahiptir.

Kamu ve özel sektörü karşılaştırdığımız yazımız için buraya tıklayın.

Alakalı aramalar:

  • en yüksek maaş veren kamu kurumları (264)
  • en iyi kamu kurumları (243)
  • en iyi devlet kurumu (214)
  • YÜKSEK MAAŞLI KURUMLAR (180)
  • en iyi devlet kurumları (180)
  • en iyi kurumlar (138)
  • en yuksek maaş veren devlet kurumları (116)
  • en iyi maaş veren devlet kurumları (91)
  • en yüksek maaşlı kurumlar (85)
  • en iyi kamu kurumu (84)

Hangi Kamu Kurumu, Kamu Kurumlarının Maaşları, Yüksek Maaşlı Kurumlar, Kamuda Nerede Çalışılır konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: İş Dünyası

NeNasilYapilir.Net » İş Dünyası » Hangi Kamu Kurumu, Kamu Kurumlarının Maaşları, Yüksek Maaşlı Kurumlar, Kamuda Nerede Çalışılır

Yoruma kapalı.