Kamuda Nerede Çalışılır Etiketleri: , ,

Kamuda Nerede Çalışılır

Ülkemizde çok farklı kamu kurumları vardır. Bu kamu kurumları hem ücret hem çalışanların statüsü bakımından farklılıklar arz etmektedir. Ancak son yasal düzenleme ile pekçok kamu kurumunda çalışan uzman ve denetim elemanlarının ücretleri eşitleniyor.

Ancak buna rağmen hakimler ve hakim statüsüne sahip olan Sayıştay denetçileri, İMKB ve Merkez Bankası uzman, denetçi, müfettiş ve araştırmacıları iyi ücret almaya devam edecekler. Bunlar kamuda yüksek maaşlı kurumlar arasında yer alır. Ücret avantajları ile bu kurumlar kamuda nerede çalışılır sorusunu soranlara iyi bir fikir verecektir.

Hangi Kamu Kurumu: Ancak tek unsurun doğrudan ücret olmadığı düşünüldüğünde ya da daha sonrasında elde edilebilecek ücretler ya da kariyer imkanlar düşünüldüğünde hangi kamu kurumu sorusuna başka yanıtlar verilebilir: Öğrneğin Vergi Müfettişliği, SPK uzmanlığı, BDDK murakıplığı gibi görevler artık eşit ücretleme sonrası kamudaki diğer uzmanlarla aynı ücretleri alacak olmalarına rağmen meslekte belli bir tecrübe kazandıktan sonra özel sektöre geçip çok yüksek maaşlara çalışabilmektedirler. Hangi kamu kurumu diyorsanız bu kurumlar ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca bağımsızlığından ötürü Merkez Bankasının çalışma şartları ve özlük hakları da oldukça iyidir.
Bu kurumların çoğu iktisadi idari bilimler-siyasal bilgiler ve hukuk fakültelerinin yanı sıra teknik bölümlerden de personel almaktadırlar.

Ücret eşilemesi ile DPT Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Başbakanlık Müsteşarlığı gibi kurumların da ücret avantajı gitmiştir. Ancak ileride belki kamuda daha kolay idareci olarak atanabilmek için buralarda diğer uzmanlarla aynı ücret alınacak olsa da çalışılabilir. Bu kamu kurumlarında diğer kamu kurumları ve siyasiler ile çok fazla temas halinde olabilirsiniz. Ayrıca buralarda yurtdışı temaslar çok olduğu için hem Türkiye’de yabancı kuruluşlarla hem de yurtdışındaki yabancı kuruluşlarla temas halinde olma ihtimaliniz yüksektir.

Kamuda uzman, müfettiş, kontrolör maaşları artık eşitlenmektedir.

Denetim alanında özellikle Maliye Bakanlığı denetim elemanlarının hem kamu hem özel sektörde belli bir ağırlığı vardır. Yaptıkları denetimin konusu ve ülke içindeki ağırlıklı önemi onların hem kamuda yönetici hem de özel sektörde aranan kişiler olmasını sağlamaktadır.

Böylece yüksek maaşlı kurumlar belirtilip diğer çalışma kriterlerini de gözönüne alarak kamuda nerede çalışılır sorusunu cevaplamaya çalıştık. Tüm bu genel açıklamalarımız ışığında kendi gelecek planınıza göre uygun kamu kurumunu seçmenizde fayda vardır. Çünkü her kamu kurumu, kendine özgü bir işleyiş biçimi ve insan kaynağına sahiptir.


Kamuda Nerede Çalışılır konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: İş Dünyası

NeNasilYapilir.Net » İş Dünyası » Kamuda Nerede Çalışılır

Yoruma kapalı.