Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır Etiketleri: ,

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır

Muhabbet kuşları en yakın arkadaşlarınızdan biridir. Sizinle konuşan, iletişime geçen sevimli sıcak dostlardır. Ancak onların da insanlar gibi bir ömrü vardır. Hatta insanlarla karşılaştırılınca çok daha kısa bir ömürdür bu. O yüzden bu kısa ömürlü dostlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek için bakımlarını ihmal etmemeliyiz.

Bu yazımızda özellikle muhabbet kuşu temizliği için muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır ?

Öncelikle muhabbet kuşu kafesi 3-4 günde bir temizlenmelidir. Çünkü gerek tüy dökme gerekse diğer tür pislenmeler dolayısıyla kafes 3-4 günde kirlenecektir. Buradaki pislenmelerden kaynaklanabilecek mikropların ise muhabbet kuşunuzun hastalanmasına yol açma tehlikesi bulunmaktadır. Bu yüzden kuşunuzun kafesini sıklıkla temizlemeniz önemlidir. Bunu yaparken kafesinizi ayırma yerlerinden ayırıp, tellerine kadar her yerini ıslak bezle iyice temizleyiniz. Çok kirlenen yerlerde sabunlu su kullanabilirsiniz ancak sonra oraları yine sade sulu bezle temizleyin ki kimyasal madde kalmasın. Tüm bu silme işleminden sonra yine parçaları birleştirip, kafesi yerleştirin. Böylece muhabbet kuşu temizliği yapılmış olur.

Kafesi bulundurduğunuz yer de önemlidir. Çok sıcak yerlerde kafesi bulundurmayın. Ayrıca güneş ışığına fazlaca maruz kalacak yerlerde de kafesinizi tutmayın. Çünkü uzun süre güneş ışığına maruz kalan muhabbet kuşlarında hayati tehlike yaşanabilir. Ayrıca muhabbet kuşunuzun bulunduğu yerde hava akımı olmamasına dikkat edin. Çünkü bu muhabbet kuşu ölüm sebepleri arasında en başta gelenlerindendir.

Muhabbet kuşları doğadaki diğer kuşlar gibi dayanıklı değildirler. Bünyeleri çok zayıftır. Bu yüzden bu hususlara fazlasıyla dikkat etmek gerekmektedir.

Muhabbet kuşunun fazla kaşınması durumunda kaşınmaya yönelik sprey şeklinde ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak genel olarak kafes temizliklerini daha sık yapmak suretiyle muhabbet kuşunun kaşınmasına ve hastalanmasına yol açacak etkenleri ortadan kaldırmak suretiyle kimyasal madde kullanmamanız daha uygun olacaktır.

Muhabbet kuşu temizliği için muhabbet kuşunun sağlık durumunu da devamlı gözetlemelisiniz. Çünkü netice olarak yapılan tüm bakımlar muhabbet kuşunun hastalanmasını engellemek ve daha sağlıklı, uzun ömürlü olması içindir.

Muhabbet kuşunuzun hapşurduğunu fark ettiğinizde onlara vitamin alabilirsiniz (Muhabbet kuşları da insanlar gibi hapşurabilmektedirler.). Ancak bunu da aşırı hapşuruk hallerinde kullanmanızı öneririz. Çünkü muhabbet kuşunu doğal sürecinden uzaklaştırmak sonrası için kuşunuzun daha zayıf bir bünyeye sahip olması gibi bir sonuç doğurabilir.

Ayrıca muhabbet kuşunun temizlenebilmesi için yıkanabilmesini sağlamak üzere ara ara kafesin kapısını açtığınız zamanlarda kafese yakın-masa gibi yüksek bir yerde dolu bir su bardağı bulundurmalısınız. Böylece muhabbet kuşu ihtiyaç duyduğu anlarda bu su bardağına konup, yavaş yavaş kanatlarını, kuyruğunu, gövdesini suya sokup, yıkanacaktır.

Ancak siz müdahale etmeyin. Muhabbet kuşu bunun zamanlamasını ve biçimini kendi kararlaştıracaktır. Lütfen kuşunuzun seçimlerine saygı 🙂


Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Muhabbet Kuşu

NeNasilYapilir.Net » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır

Yoruma kapalı.