Muhabbet Kuşuna Konuşma Nasıl Öğretilir ? Etiketleri:

Muhabbet Kuşuna Konuşma Nasıl Öğretilir ?

Muhabbet kuşuna konuşma nasıl öğretilir diye merak edenlere aşağıda bizzat uygulanan ve çok fayda sağlanan yöntemi tavsiye edebiliriz.

Muhabbet kuşunuzu daha yavruyken yani en fazla 3-4 aylıkken almanız muhabbet kuşunuzun size alışmasını ve daha kolay konuşmayı öğrenmesini sağlayacaktır.

Ayrıca muhabbet kuşuna konuşma nasıl öğretilir sorusunda önemli bir husus tek bir kuşa konuşmayı öğretmeye çalışmanızdır. Başka bir muhabbet kuşunun bulunması durumunda iletişimin çoğunu birbirleriyle gerçekleştireklerinden dolayı muhabbet kuşunuzun size alışması ve konuşma alışkanlığı kazanması da çok güçleşecektir. Ancak bunu da muhabbet kuşunuzla evde bulunduğunuz sürece devamlı ilgilenerek, yumuşak ses tonuyla ona seslenerek yapabilirsiniz.

Muhabbet kuşunuzla kolay bir iletişim kurmanızda kritik bir nokta, kuşunuzun öncelikle size güven duyması ve sevmesidir. Çünkü muhabbet kuşunuz sizi sevip güven duyduktan sonra sizin sözlerinizi tekrarlayacaktır.

Kuşunuzun size nasıl güven kazanabileceğine ilişkin ise şu tavsiyelerde bulunabiliriz:

Muhabbet kuşunuzu aldığınızda birkaç hafta kafesten hiç çıkarmayın, elinize almaya ya da kafes içine elinizi sokup muhabbet kuşunuzu okşamaya çalışmayın. Kafesin karşısınıza geçen yumuşak sesinizle basit sözleri söylerek ve göz teması kurarak muhabbet kuşunuzu kendinize ve ortama alıştırmaya başlayabilirsiniz. Bu muhabbet kuşunun insana alışması ve güven duyması açısından son derece önemlidir.

Bir kaç hafa sonra ise kafesin kapağını açıp, bir süre muhabbet kuşunuzu çıkıp çıkmamakta özgür bırakın. Bu arada yine göz temasıyla birlikte konuşmaya devam edin. Ancak bunu da çok sık yapmayın, kuşu özgür bırakın ki çıkma teşebbüsünde bulunabilsin. Kuşunuzun kafesinden çıktığı zaman perde gibi yüksek yerlere konduğunda onu ele alarak değil de el çırpma gibi yöntemlerle oralarda uzun süre kalmasını engelleyin ki sizden uzak yerlerde durmaya alışmasını engelleyin. Muhabbet kuşunuz aksi takdirde sizin başınız ve omzunuza konma alışkanlığı kazamanamaz. Birkaç hafta sonra ise bu sefer muhabbet kuşunuz kafesindeyken ara ara kafese eliniz sokup kuşunuzun göğsünü hafifçe işaret parmağınızla okşayın. Muhabbet kuşunuz ürktüğü anlarda parmağınızı çekin. Bu işlemi belli bir müddet yaptıktan sonra muhabbet kuşunuz git gide size alışacak ve birgün okşarken parmağıza geldiğini göreceksiniz. Artık kuşunuzun güvenini kazanmışsınız demektir.

Böylece bu ön koşul olan kuşunuzun size alışma devresinden sonra muhabbet kuşuna konuşma nasıl öğretilir sorusunun yanıtına gelebiliriz:

Artık sık sık konuşma alıştırmalarına başlayabilirsiniz. Ancak kuşunuzla konuşurken çok fazla farklı söz kullanmayın. Kısa sözcükleri seçmeye gayret edin ve her bir sözü öğrendikten sonra diğer söze geçmeye çalışın. Bol bol tekrar yapın. Muhabbet kuşunuzun ne demesini istiyorsanız sık sık ona o sözleri yumuşak bir ses tonuyla göz teması kurarak tekrayın. Bu alıştırmaları düzenli bir şekilde, olabildiğince her gün yapmaya çalışın. Örneğin evde olduğunuz günlerde çalışmak durumundaysanız çalışma masanıza kafesi alarak ara ara sözleri tekrarlamanız ya da mutfak işleri yaparken kafesi yanınıza alıp konuşmanız çok faydalı olacaktır. Bir süre sonra muhabbet kuşunuzun sizin sürekli tekrarladığınız kelimeleri söylemeye başladığını görebilirsiniz.

Hepinize bol muhabbetler..

Muhabbet kuşuna konuşma nasıl öğretilir sorusuna ilişkin siz de aşağıda yorum bölümüne yazacağınız düşüncelerinizle katkı sağlayabilirsiniz.


Muhabbet Kuşuna Konuşma Nasıl Öğretilir ? konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Muhabbet Kuşu

NeNasilYapilir.Net » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşuna Konuşma Nasıl Öğretilir ?

4 Yorum: "Muhabbet Kuşuna Konuşma Nasıl Öğretilir ?"

 1. ata diyor ki:

  benki bir aylık ve tek annemde buyıl dağa kuş almaz napıyım

  1. admin diyor ki:

   Ne anlamda sordunuz ?

 2. doğakan diyor ki:

  bnki bi aylık ismi bulut çok tatlı harika çok tşkkürler

 3. yagmur diyor ki:

  Ben benm kuşu parmağına çıkarmayı alıştırdım omzuna kafama çıplak kolada cikiyo ama 3.5 aylık konuşuyordum onunla bana bıyıklarını sallıyor ve biseyler ötüyor bu konuş uçak demek mi oluyo bi yardımcı olursanız bana güven iyi yani onu elime alabiliyorum koluma felan kendi isteğiyle cikiyo neyse teşekkürler bilgi için :-):-):-)

"Muhabbet Kuşuna Konuşma Nasıl Öğretilir ?" konusuna yorum yapabilirsiniz