Saç Boyatmak Orucu Bozarmı ? Etiketleri: ,

Saç Boyatmak Orucu Bozarmı ?

Bu yazımızda özellikle oruç tutan bayanların merak ettiği oruçlu iken saç boyanırmı ya da daha doğru bir ifadeyle saç boyatmak orucu bozarmı sorularının yanıtını vereceğiz.

Saç Boyatmak Orucu Bozarmı ?

Vücuda ağız yoluyla olduğu gibi ağız dışı yollardan besleyici veya keyif verici mahiyette ilaç yahut madde verilmesi durumunda oruç bozulur ve orucun kazası gerekir.

Oruçlu iken saç boyanırmı sorusuna ise bu açıklamadan sonra boyanabilir yanıtını verebiliriz. Çünkü saç boyama orucu bozmaz. Böylece saç boyatmak orucu bozarmı sorusunun genel yanıtını vermiş olduk.

Ancak kullanılan boya su geçirmeyen boya ise ve saç diplerine de gelecek şekilde boya uygulanırsa bu durumda gusul abdesti alımasını gerektiren bir durum ortaya çıktığında, su saç diplerine ulaşamayacağı için gusul abdesti geçerli olmayacak ve bu durumda da kişi gusulsüz olacağı için oruç dahil hiçbir ibadeti geçerli olmayacaktır. Bu nedenle saç boyasında su geçiren saç boyaları tercih edilmelidir. Bazı alimlere göre ise su geçirmeyen boya olsa bile saç diplerine boya gelmemesi durumunda bu sakınca ortadan kalkar.


Saç Boyatmak Orucu Bozarmı ? konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Pratik İslami Bilgiler

NeNasilYapilir.Net » Pratik İslami Bilgiler » Saç Boyatmak Orucu Bozarmı ?

Bir Yorum Var: "Saç Boyatmak Orucu Bozarmı ?"

  1. dilek diyor ki:

    sacimizi boyarken bazen sac diplerinde yaralar oluyor ve boya bu yaralari yakiyor boyadaki bir madde yaraya giriyorki yanma oluyor iste o zaman oruc bozulurmu ben bunu merak ediyorum.