Cips Zararlımı Etiketleri: , , ,

Cips Zararlımı

Cips zararlımı ve zararlıya cipsin zararları nedir diye soranlar mutlaka bu yazıyı okumalı. Çünkü cipsin zararları hakkında pek çok bulgu olduğu ortaya çıkmıştır.

Cips yemek yağ içmekten farksız diyen uzmanlar, cipsin kanserden obeziteye, diyabetten alzheimere kadar birçok hastalığa neden olduğunu vurguluyor.

Cips, gerek cipsteki kalori gerekse cipsteki katkı maddeleri nedeniyle sağlıksız ürünlerin başında gelmektedir. Uzmanlar cipsin içinde akrilamidin bulunduğunu belirtmektedirler. Akrilamidin ise kimyasal plastik sanayide kullanılan, sigarada bulunan ve kansere neden olduğu düşünülen bir madde olarak bilinmektedir.

Nitekim TÜBİTAK, gıda ürünleriyle ilgili kanser taramasında Türkiye’de 20 çeşit ürünü piyasadan tesadüfi yöntemle toplayıp incelemiş, bu ürünleri kapsayan ev yemekleri, kavrulmuş çerez, fırıncılık mamulleri, cipsler, kahve, bisküvi, kraker, çikolata, bebek mamaları, patates kızartmaları, Türk tatlıları, ızgara, kebap, döner ve köfte gibi gıdalardan oluşan yaklaşık 50 gıdayı da analiz etmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında yüksek ısıya maruz kalan cips, kraker, bebe bisküvisi, kavrulmuş çerezlerde yüksek oranda kanserojen ’akrilamid’ maddesi tespit edilmiştir. Bu cipsteki katkı maddeleri arasında en tehlikeli olanıdır.

Cips, patates ve mısırın yüksek oranda yağ çekerek kızartma işleminden geçmesiyle hazırlanmakta olduğu için cipsteki kalori oldukça yüksektir.

Pek çok cips içeriğinde trans yağlar da bulunmaktadır. Cipsin içindeki trans yağların zararları şöyle belirtilebilir:

Trans yağlar obezite, diyabet, koroner kalp hastalığına neden olabilmektedir. Ayrıca araştırmalarda; trans yağların kanser, kısırlık, karaciğer fonksiyon bozukluğu, alzheimer ve parkinson gibi hastalıklara sebep olabildiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu yağlar kötü kolestrol seviyesini artırmaktadır. Trans yağlar, kandaki yağ oranını da yükseltmektedir.

>Cipsteki kalori hususunu fazlasıyla aşan boyutlarda zararı olan yağların tehlikesi dikkat çekicidir. Araştırmalara göre bu cips yiyen bir çocuk senede 9 kilo yağ alıyor. Dünya Sağlık Örgütü ile Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’na göre bir yetişkinin günde en fazla 6 gram tuz alması, 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Yani günde 2 paket cips yiyen bir çocuk bu oranları fazlasıyla aşıyor. Üstelik bu toplam yağ miktarının içinde, kalbe zararlı olan doymuş yağ oranının 20 gramı aşmaması gerekiyor. “Sigara kadar tehlikeli olan” trans yağların ise hiç tüketilmemesi vurgulanıyor. Oysa çocuklarımızın tükettiği 100 gramlık bir paket patates cipsinde 25-33 gram arasında yağ bulunuyor.

Türkiye’de satılan patates cipslerinin genellikle üzerinde belirtilmediği için hangi oranda doymuş yağ ve trans yağ kullanıldığını öğrenemiyoruz. Ancak İngiliz Kalp Vakfı’nın (BHF) verilerine göre, 100 gramlık patates cipsindeki doymuş yağ oranı 10, trans yağ oranı ise 3 grama kadar çıkabiliyor. Tuz oranı da 3 grama kadar yükseliyor. Bir başka deyişle günde 100 gramlık iki paket cips yiyen bir çocuk, aslında bir yetişkin alması gereken yağ ve tuz oranını tüketmiş oluyor.

İngiliz Kalp Sağlığı Vakfı (BHF)’ye göre 35 gramlık cips paketinde 2.5 çay kaşığı yemeklik yağ kullanılıyor.
Cipsin zararları arasında sayılan içerdikleri yağların damar sertleştirici özelliklere sahip olduğu ve bunun da damar tıkanıklıklarına neden olduğu biliniyor. Kalbi besleyen damarlar olumsuz etkilendiği için kalp fazla çalışıyor ve kalp krizleri ortaya çıkabiliyor.

ABD’deki California Üniversitesi’nin araştırmasına göre de doymuş yağ tüketimi günlük 20 gramı aştığında obezite riski yüzde 80 ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski yüzde 60 yükseliyor. Trans yağ ise damarlarda tıkanmaya yol açarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini 2 kat artırıyor. “Tuza karşı mücadele” (WASH) adlı bir kampanya başlatan Dünya Sağlık Örgütü, “Tuz tüketimi 3 gramı aştığında kalp krizi ve felç riski iki kat artıyor” uyarısını yapıyor. Bu da cipsin zararları konusunun ne kadar geniş bir açıdan bakılması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Cipsin zararları konusunda yukarıda bahsedilen hususlardan sonra bundan böyle hem kendinizi hem de sevdiklerinizi bu kadar zararlı bir alışkanlıktan uzak tutacağınızı ümit ediyoruz.
Sağlıkla kalın…

Diğer besinlerle ilgili merak ettikleriniz için Sağlıklı Yaşam kategorimiz altındaki yazıları incelemenizi tavsiye ederiz.


Cips Zararlımı konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Cips Zararlımı

Yoruma kapalı.