Erken Yaşlanma, Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme, Yaşlanmayı Engelleyen Gıdalar, Gençleştirici Besinler Etiketleri: , ,

Erken Yaşlanma, Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme, Yaşlanmayı Engelleyen Gıdalar, Gençleştirici Besinler

Erken yaşlanma, yaşlanmayı engelleyen gıdalar, gençleştirici besinler nelerdir, sağlıklı yaşam için beslenme nasıl olmalı diye soruyorsanız, yazımız tam size gore.

Sayacağımız gıdalarla hem sağlıklı yaşam için beslenme hem de gençleşme yolunda önemli adımlar atabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam için beslenmede genellikle Akdeniz tarzı beslenme tavsiye edilmektedir. Günlük 5-9 porsiyon şeklinde sebze ve meyve tüketilmelidir. Ekmek, makarna, pirinç gibi tahılların esmer olanları tercih edilmelidir. Her gün 1 avuç kadar kavrulmamış fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişlerden yenilmeli. Her hafta en az bir defa da olsa mutlaka kurufasulye, nohut, mercimek gibi bakliyat çeşitleri yenilmeli. Protein kaynağı olarak kırmızı et yerine balık tercih edilmeli. Balık çeşitlerinden omega-3 miktarı daha yüksek olan somon, uskumru, ton, sardalya gibi yağlı balıkların tüketimine dikkat edilmeli. Bunlara ek olarak günlük ihtiyacı olan sıvı tüketimi ihmal edilmemeli. Yemeklerin hazırlanmasında zeytinyağ, fındık yağı gibi bitkisel sıvı yağlar kullanılmalı. Bunların da miktarlarında aşırıya kaçılmamalı.

Yaşlanmayı engelleyen gıdalar la sağlanmak istenen genel olarak; kalori kısıtlaması yapmak ve doymuş yağ alımını azaltmak, tuz ve şeker alımını kısıtlamakla birlikte rafine edilmemiş tahılların, yağlı balıkların ve taze sebze ve meyvelerin tüketimini arttırmaktır.

Bu genel kurala ek olarak erken yaşlanmayı önleyen günlük beslenmede yer alması gereken belirli besinler vardır. Yaşlanmayı engelleyen gıdalar , gençleştirici besinler olarak şuları sayabiliriz:

Yaşlanmayı engelleyen gıdalar – Avokado: E vitamini deposu olarak avokado, cildin yaşlanmasını önler ve sağlıklı bir cilt yapısının oluşturulmasını sağlar. İçeriğindeki potasyum ile ödem ve yüksek kan basıncını önler.

Yaşlanmayı engelleyen gıdalar – Orman Meyveleri: Böğürtlen, ahududu, siyah üzüm, yaban mersini gibi koyu renkli meyveler serbest radikaller ve yaşlanma ile oluşan hasarlara karşı vücudun korunmasına yardımcı olan güçlü antioksidanlardan flavonoidler olarak bilinen fitokimyasalları içerir.

Yaşlanmayı engelleyen gıdalar – Lahanagiller: Lahana, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, karalahana, brüksel lahanası ve turp toksin ve kansere karşı vücudun savaşmasını karşı koymasını destekler. Bu sebzelerden her gün belli bir miktar tüketilmesinde fayda vardır. Enzimlerinin bozulmamasi için çiğ veya az pişirilmiş olarak yenilmelidir.

Yaşlanmayı engelleyen gıdalar – Brokoli: İçeriğinde bulunan gluko-sinolat sayesinde oldukça sağlıklı ve yaşlanmayı da bir o kadar geciktirici bir sebzedir. Bahsettiğimiz gluko-sinolatlar yaşa bağlı kanserlerin riskini azaltmaya yarar. Brokoli, aynı zamanda bir antioksidandır. Yani hücre zarlarına ve hücre DNA sına zarar veren serbest radikalleri zararsız hale getirir. Dolayısıyla brokoli gençleştirici besinler arasında ilk sıralarda yer alır.

Yaşlanmayı engelleyen gıdalar – Pazı: Yapraklarında, gözleri yaşlanmanın etkilerinden koruyan karotenoid maddesi bulunması dolayısıyla gözlerin yaşlanma sonucu maruz kaldığı zararları minimuma indirir. Ayrıca yaşlanma karşıtı vitaminlerden E vitaminini de içeren pazı, kansızlığı da önler ve vücuda kuvvet verir.

Yaşlanmayı engelleyen gıdalar – Sarimsak: Günde 1 diş çiğ sarımsak yemek, vücudu kanser ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Sarımsağın kardiyo koruyucu etkisi tescillenmiş olmakla birlikte yapılan bazı çalışmalarda kolesterol seviyelerini azalttığı ve aspirinden daha etkili bir şekilde kanı sulandırdığı saptanmış. Farklı çalışmalarda da her gün düzenli sarımsak yiyen kişilerin kansere yakalanma riski yemeyenlere göre yüzde 50 daha az bulunmuş.

Yaşlanmayı engelleyen gıdalar – Soğan: İçeriğinde yüksek oranda bulunan kesretin sayesinde, fiziksel yorgunluk sonucu gerçekleşen bağışıklık sisteminin çökmesini belli ölçüde engelleyebilmektedir. Aynı zamanda ciltte elastikiyet kaybı ve romatizma, kireçlenme gibi yaşa bağlı rahatsızlıkları da önlemeye yardımcı oluyor.
Zerdeçal: Anti-inflamatuar ve antioksidan etkisi ile vücudun toksinlerle ve serbest radikallerle savaşmasında önemli rolü olduğu biliniliyor. Zerdaçalın karabiber ve zeytinyağ ile birlikte kullanılması emilimini arttırır. Salatalara 1 tatlı kaşığı kadar böyle bir karışım ile zenginleştirilebilir.

Yaşlanmayı engelleyen gıdalar dan kuruyemişler:Özellikle ceviz başta olmak üzere fındık, badem, yer fıstığı, şam fıstığı gibi birçok kuruyemiş çeşidi minerallerin iyi kaynağını oluşturmaktadır. Yüksek kalorisine rağmen bunlar potasyum, magnezyum, demir, çinko, bakır ve selenyumdan zengindir. Aynı zamanda kuruyemişlerin beslenmede yer alması sindirim ve immün sistemin fonksiyonlarını arttırabilir. Bunun yanısıra kolesterol seviyelerinin de kontrol edilmesine yardımcı olur. Küflenmiş yağlı tohumlardan sakınılmalıdır.

Gençleştirici besinler – Kuru erik: Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonucunda yaşlanmayı ve kanseri önleyen yiyecekler arasında kuru erik birinciliği kapmış. Bütün meyvelerin antioksidan güçleri göz önünde bulundurulduğunda kuru eriğin kandaki zararlı serbest radikalleri en iyi temizleyen meyve olduğu ortaya çıkmış. Uzmanlar her gün bir avuç kuru eriğin yaşlanmayı geciktirdiğinin altını çiziyorlar.

Gençleştirici besinler – Ayçekirdeği: Yaşlanmaya karşıyı vitaminler arasında en etkili olan E vitaminidir. Ayçekirdeği de E vitamini açısından en zengin besinler arasında yer alır. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan selenyum da ayçekirdeğinde bolca bulunur. Kalp ve sinir hastalıklarına da faydalı olan ayçekirdeği aynı zamanda beden ve zihin yorgunluğunu da gideriyor.

Yaşlanmayı engelleyen gıdalardan tahıllı gıdalar: Tahıllar yani kompleks karbonhidratlar beslenmenin önemli bir kısmını oluşturmalıdırlar. Kepekli makarna, kepekli pirinç ve bulgur iyi bir kompleks karbonhidrattır. Posa içeriği yüksektir. Normal makarna ve pirince göre iki kat daha fazla B vitaminlerini içerirler. Bulgurun aynı zamanda protein içeriği zengindir. Şekerli ve işlenmiş gıdalar gibi basit karbonhidratlar ne kadar zararlıysa, tahıllar gibi komleks karbonhidratlar o derece yararlıdır.

Gençleştirici besinler – Kurubaklagiller: Kurufasulye, nohut, bakla, bezelye, mercimek, yeşil fasulye, soya ve yulafta bol miktarda bulunan saponinler, antioksidant etki göstererek hücrelerdeki DNA mutasyonlarını önleyerek antikanserojen etki gösteriyorlar. Bu yüzden kurubaklagilleri sıklıkla tüketmek gerekiyor.

Gençleştirici besinler – Soya sütü: Soya sütü soya fasülyesinin zengin içerikli sütüdür. Soya sütünün mucizesi ise içeriğinde bulunan izoflavonlar. Bu içerik, kemik erimesi riskini azaltıyor..

Gençleştirici besinler – Kırmızı biber: Betakaroten içerikli kırmızı biber, en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. C vitamini kolajen seviyesini ve cildin elastikiyetini korumakta oldukça etkili bir vitamindir. Tüm bunlar yaşlanmanın da belirtileri olduğundan, kırmızı biber bu belirtileri minimuma indirgememizi sağlıyor.
Eğer iştah nasıl azaltılır, iştah azaltan yiyecekler nelerdir diye merak ediyorsanız buraya tıklayınız.
Böylece yaşlanmayı engelleyen gıdalar, gençleştirici besinler nelerdir sorularının yanıtını vermiş ve sağlıklı yaşam için beslenme ve yaşlanma karşıtı vitaminler den bahsetmiş olduk. Şimdi ise erken yaşlanma gibi olumsuzluklara neden olan gıda ve beslenme tarzını şöyle sıralayabiliriz.
Erken Yaşlanmayı Önlemek ve Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme de Tüketiminden Kaçınılması Gerekli Besinler:
Yağda kızartılmış ve kavrulmuş yiyecekler
Tam yağlı süt ve süt ürünleri
Rafine edilmiş besinler (beyaz ekmek, beyaz un, beyaz pirinç gibi)
Beyaz un, şeker ve yağ karışımları nedeniyle poğaça, börek, kek, kurabiye gibi fırıncılık ürünleri
Şeker oranı fazla şekerli içecekler
Vücuttaki antioksidan kapasitesini azalltığı için katkı maddesi içerikli, işlenmiş yiyecekler (sosis, salam, sucuk, tütsülenmiş besinler)
Saç ve cilt bakımına ilişkin merak ettiklerinizi www.sacdokulmesibakimi.net tıklayarak öğrenebilirsiniz.
Beyne faydalı besinler, beyni besleyen vitaminlere ilişkin yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Erken Yaşlanma, Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme, Yaşlanmayı Engelleyen Gıdalar, Gençleştirici Besinler konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Erken Yaşlanma, Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme, Yaşlanmayı Engelleyen Gıdalar, Gençleştirici Besinler

Yoruma kapalı.