Hafıza ve Zeka Geliştiren Yiyecekler Etiketleri: , ,

Hafıza ve Zeka Geliştiren Yiyecekler

Hafıza ve zeka geliştiren yiyecekler arasında B vitaminlerini içeren yiyecekler birinci sırada gelmektedir. “B” vitaminlerinin beyindeki önemli reaksiyonların gerçekleştirilmesindeki payı zihinsel potansiyel açısından hayatidir. Ayrıca B vitaminleri beyni strese karşı korumaktadır. Beyin için enerji üretimine büyük katkısı olan B vitaminlerinin eksikliği yorgunluğa, hafıza ve zeka performansının zayıflamasına neden olur. Bu besinleri makul düzeyde tüketmek önemlidir. Eksikliğinde, beyin ve beynin emirlerini uygulayan sinir sisteminde çeşitli derecede hasarlar oluşur. El ve ayaklarda yanma, iğnelenme, duyu kusuru gibi belirtiler ortaya çıkar.

Kuru baklagiller, kırmızı et, ayçekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk eti, hindi, yerfıstığı, muz, kavun, brokoli, ıspanak, domates, yumurta, kavun ve enginar kombinasyonları B grubu (complex) vitaminlerini garanti eden besin kaynakları olarak gösterilmektedirler.

Yine “demir”in beynin beslenmesi için hayati bir önemi vardır. Ayrıca demirin beyne oksijen taşınmasında çok önemli bir rolü vardır. Özellikle oksijenin beyne taşınması ve beyin tarafından kullanılmasını sağlayan kandaki hemoglobin ve alyuvarların oluşumunda demire ihtiyaç vardır. Daha kısa bir ifadeyle beynin temel enerji kaynaklarından biri olan oksijenin beyne taşınabilmesi için demire ihtiyaç vardır. Dolayısıyla mutlaka demir içeren yiyecekler tüketmeliyiz.

Tüm kırmızı etler, kuru baklagiller, koyu yeşil sebzeler, domates ve pekmez demir açısından zengin olan yiyecekler olarak bilinmektedirler.

Demirin yiyeceklerden emilmesini kolaylaştıran vitamin ise “C” vitaminidir. Bundan dolayı demir içeren yiyeceklerin “C” vitamini içeren, örneğin turunçgiller, kivi, domates, patates, karnabahar, brokoli, kavun, çilek, incir, kırmızı ve yeşil biber gibi besinlerle birlikte alınmasında fayda vardır. Bunun yanında kafein içeren içecekler ise demirin emilmesini engellemektedir.

“C” vitamininin yanında “E” vitamininin de antioksidan olarak beynin etkin ve verimli kullanılmasına büyük katkıları vardır. Bu vitamin, hafıza ve öğrenme gücünü arttırdığı gibi; eksikliğinde de el ve ayaklarda duyu kusuru, kuvvet kaybı, dengesizlik gibi sorunlar yaratabilir. Vücudumuzda depo edilebilen bu vitaminin eksikliği yıllarca gizli kalabilir.

Bitkisel yağlar, yerfıstığı, ayçekirdeği, havuç, çilek, domates, buğday E vitamini açısından zengin besinler olarak dikkat çekmektedir.

Eksikliğinde, ışıkta görme azalır, fazla alımında ise beyinde sıvı birikmesine yol açan A vitamini de beyin için gerekli vitaminler arasında sayılmaktadır.

Balık yağı, tereyağı, krema, peynir, yumurta sarısı, havuç, patates, brokoli, yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde, tahıllarda, kayısı beynin A vitamini almasını sağlayacak besinlerdir.

Yukarıda saymış olduğumuz beyni besleyen gıdalar, hafıza ve zeka geliştiren yiyecekler arasında en başlılarını oluşturmaktadır.

Beyni besleyen gıdalara ilişkin farklı açılardan ele alınan diğer yazılar için sağlıklı yaşam kategorisi altındaki diğer yazılara da bakabilirsiniz.


Hafıza ve Zeka Geliştiren Yiyecekler konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Hafıza ve Zeka Geliştiren Yiyecekler

Yoruma kapalı.