Hamilelikte Beslenme, Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Hamilelik Döneminde Neler Yapılmalı, Hamilelikte Zeka Gelişimi Etiketleri:

Hamilelikte Beslenme, Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Hamilelik Döneminde Neler Yapılmalı, Hamilelikte Zeka Gelişimi

Hamilelikte beslenme, bebeğin zeka gelişimi için hamilelik döneminde neler yapılmalı, hamilelikte zeka gelişimi:

Hamilelikte beslenme tarzı, hamilelikte zeka gelişimi yani bebeğin zekâ düzeyini etkiliyor. Düzenli ve dengeli beslenme, bebeklerin haftalarına uygun ağırlığa ulaşmasını sağlıyor. Annenin genel sağlığı ile doğum sonrası anne sütü ile beslenme, bebeğin zeka gelişimini genetik faktörlerin izin verdiği en üst düzeye çıkarıyor.

Sakarya Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, hamilelikte beslenmenin bebeğin zeka gelişimindeki rolünün çok önemli olduğunu belirtti. Sokullu, hamilelik öncesi yetersiz ve dengesiz beslenmenin fetus ve yenidoğan sağlığı üzerine olumsuz etkilerinin bilindiğini, hamilelik sırasında doğru beslenmenin öneminin de giderek daha fazla vurgulandığını kaydetti. Zekânın çok faktörlü bir kavram olduğunu, yalnız beslenme, yalnız genetik ya da sadece çevresel etkilerden oluşmadığını dile getiren Sokullu, doğum sonrası bakım ve sevgi ortamı, emzirme, anne ve babanın bebeğe bağlılığının da zekânın gelişimini olumlu ya da olumsuz etkileyebilen faktörler olduğunun altını çizdi.

Bebeğin zeka gelişimi için hamilelik döneminde neler yapılmalı? Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Anne adaylarının beslenmesinde yeterli kalori yanında tüm besin gruplarının dengeli tüketilmesi gerektiğini dile getiren Sokullu şu bilgileri verdi: Bebeğin büyümesi için yaklaşık 900-950 gr proteinin depo edilmesi gerekiyor. Bu nedenle anne adayı normal günlük gıdasına 15 gr kadar protein daha eklemeli. Anne adayları günde 20 mg demir almalıdır. Demir eksikliği bebeğin anne karnında hem fiziksel hem de hamilelikte zeka gelişimini kötü etkileyebilir. Bu sebeple gerekli kontrollerin yapılması önemlidir. Folik asit eksikliği durumunda sinir sistemi gelişimi geri kalabilir ve bazı anomaliler ortaya çıkabilir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler tüm tahıllar ve kuru baklagillerde folik asit bulunur.

Bebekteki kalsiyum ihtiyacı için annenin günlük gıdasına 500 miligram daha kalsiyum eklemesi gerektiğine işaret eden Sokullu, “Bu miktar ekstra bir bardak süt ya da eşdeğer süt ürünleri ile karşılanabilir.” dedi. Anne adaylarınca hamilelikte beslenme konusunda ve bebeğin zeka gelişimi için hamilelik döneminde neler yapılmalı? sorularına şu uygulamalar da yanıt olabilecektir:

Hamilelikte beslenme icin 1- Hamilelik süresince çay-kahve tüketimini azaltın. Ayran, süt, taze meyve suyu tüketin.

Hamilelikte beslenme icin 2- Mevsime uygun sebze ve meyveleri çok iyi yıkayarak tüketin.

Hamilelikte beslenme icin 3- Sigara ve alkol kullanmayın. Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

Hamilelikte beslenme icin 4- İçeriği tam bilinmeyen, koruyucu ve tatlandırıcı içeren, çok tuzlu, salamura ve konserve gıdalar ile hazır içecekler tüketmeyin.

Hamilelikte beslenme icin 5- Tuz alımınızı doktor tavsiyesi ile düzenleyin.
Kaynak: Zaman Gazetesi


Hamilelikte Beslenme, Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Hamilelik Döneminde Neler Yapılmalı, Hamilelikte Zeka Gelişimi konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Hamilelikte Beslenme, Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Hamilelik Döneminde Neler Yapılmalı, Hamilelikte Zeka Gelişimi

Yoruma kapalı.