Hazır Çorbada Kaç Kalori Var, Hazır Çorbanın Zararları, Tatlandırıcıların Zararları Etiketleri: , ,

Hazır Çorbada Kaç Kalori Var, Hazır Çorbanın Zararları, Tatlandırıcıların Zararları

Hazır çorba zararlımı, hazır çorbanın zararları, tatlandırıcıların zararları nelerdir sorularına aşağıdaki kısa ama öz yazımızda cevap bulabilirsiniz. Ayrıca hazır çorbada kaç kalori var sorusunun da cevabını bulabilirsiniz.

BBC’de; İngiltere’deki, Consensus Action on Salt and Healt (CASH) yaptığı araştırmada 575 çeşit hazır çorbanın yüzde 25’indeki tuz seviyesinin Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nın önerdiği orandan yüksek olduğunu bulduğuna ilişkin bir haber yayımlanmıştır.

Uzmanlar, çok miktarda tuz alımının yüksek tansiyon, felç riskini arttırdığını söylüyor. Süper marketlerde satılan bazı hazır çorbaları test eden CASH, tuzun çorbalarda ne kadar fazla kullanıldığına dikkat çekti.
Bu araştırmanın hazır çorba gibi sağlıklı görünen seçeneklerde de yüksek miktarlarda tuz bulunabileceğini gösterdiği belirtiliyor.

Hazır çorbanın zararları yalnızda yukarıdaki tuz kaynaklı olarak görülmüyor. Hazır çorbanın zararları arasında aşağıdaki açıklamalarımız sizi daha da aydınlatacaktır. Hazır çorbanın zararları yanında genel olarak tatlandırıcıların zararları da aşağıda ele alınmaya çalışılmıştır.

Hazır çorbada mono sodyum glutamat bulunmaktadır Glutamat et, peynir, süt, bezelye ve mantar başta olmak üzere besinlerde doğal olarak bulunuyor, ancak doğal glutamat miktarı alerjik reaksiyon oluşturacak kadar yüksek değildir. Hazır gıdalardaki birçok katkı maddesi gibi mono sodyum glutamatın da vücuda zararlı olduğu, kanserojen öğeler içerdiği, sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğu gibi bilgilerin çeşitli yayınlarda yer aldığını belirtiyor. Mono sodyum glutamat, lezzet artırıcı, renklendirici gibi akla gelebilecek her türlü katkı maddesinin midede asit salınımını artırdığına dikkat çekiliyor. Katkı maddelerine bağlı olarak reflü görülebildiği hatta bazı mide tümörlerine zemin hazırladığı bile görülebildiği belirtiliyor.

Amerikalı doktor Russel L. Blaylock, ‘Öldüren Tatlar’ adlı kitabında mono sodyum glutamata geniş yer veriyor: “Mono sodyum glutamat veya E- 621, sosis, hazır soslu makarna, peynir üretiminde, cips, hazır çorbalar ve diyet yiyeceklerde bulunur. Glutamik asit doğal bir amino asittir. Ancak suni olarak bazı sentetik yiyecek maddeleri ile birlikte kullanıldığında son derece zararlı olabilmektedir. Yapılan deneyler hamile annelerin yediği hazır yiyeceklerle mono sodyum glutamat gibi tatlandırıcılar kana karışarak plasenta aracılığıyla bebeğin kanına geçmekte, bebeğin beyin ve sinir hücrelerinin gelişimini engellemekte ve hasar vermektedir.

Bu hususların yanısıra kalori açısından da hazır çorbalar çok masum değil. Belki bazı gıda maddelerine göre kalori açısından düşük görünebilir ancak bu çok da düşük kalorili olduğu anlamına gelmez. Hazır çorbada kaç kalori var? Örneğin bir bardak sebze çorbasında yaklaşı 80 kalori vardır. Yine bir bardak şehriyeli çorbada 115 kalori vardır. Yani çorbadır, kalorisi yoktur diye düşünmemek gerek.

Hazır çorbanın zararları ve tatlandırıcıların zararlarına ilişkin yukarıdaki bilgiler sonucundaki değerlendirmemize göre; ileride kötü sonuçlarla karşılaşmamak için içinde ne olduğunu bilmediğimiz, katkı maddeleri fazla olan, tatlandırıcıların kullanıldığı yiyecekleri tüketmemeli, sağlıklı beslenme, doğru besin seçimi konusunda bilinçlenmeliyiz. Gebeler, emziren anneler başta olmak üzere hepimizin katkı maddeli hazır gıda tüketiminden sakınmamızın daha sağlıklı bir hayat sürmemiz için faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Süt ürünlerindeki katkı maddeleri: solitin konulu yazımız için tıklayınız.
Cipsin zararları, cipsteki kalori konulu yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.


Hazır Çorbada Kaç Kalori Var, Hazır Çorbanın Zararları, Tatlandırıcıların Zararları konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Hazır Çorbada Kaç Kalori Var, Hazır Çorbanın Zararları, Tatlandırıcıların Zararları

Yoruma kapalı.