İdrar Kaçırmaya Çözüm, İdrar Kaçırma Tedavisi, Manyetik Sandalye Etiketleri:

İdrar Kaçırmaya Çözüm, İdrar Kaçırma Tedavisi, Manyetik Sandalye

İdrar kaçırmaya çözüm olarak farkli bir idrar kaçırma tedavisi uygulanmaya baslandi. Türkiye’de ilk kez kurulan Ürojinekoloji Merkezi’nde cerrahi dışında yapılan manyetik sandalye uygulamasıyla idrar kaçırmaya çözüm icin yaklasik yüzde 80 basarili olunabiliniyor.

İdrar Kaçırmaya Çözüm – İdrar Kaçırma Tedavisi-Manyetik Sandalya:

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Türkiye’de ilk kez kurulan Ürojinekoloji Merkezi’nde cerrahi dışında yapılan idrar kaçırma tedavisi olarak manyetik sandalye uygulamasıyla idrar kaçırmaya çözüm noktasinda yüzde 80 olumlu sonuc alinabiliyor.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şef Yardımcısı Doç. Dr. Akın Sivaslıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idrar kaçırmanın birçok kadının sorunu olduğunu ve kişinin yaşam kalitesini düşürdüğünü söyledi.

”Türkiye’de üç kadından biri idrar kaçırma sorunu yaşıyor ve 65 yaşın üzerinde bu oran ikiye çıkıyor” diyen Sivaslıoğlu, sorunun çok fazla önemsenmediğini ve tedavi seçeneklerinin bilinmediğini ifade etti.

Bu alanda farkındalığın artırılması ve tedaviye çok daha kolay ulaşım sağlanabilmesi için harekete geçtiklerini ve Ürojinekoloji Merkezi’ni hizmete soktuklarını dile getiren Sivaslıoğlu, şunları kaydetti:

”Ürojinekoloji merkezi, ülkemizdeki tüm hastaneler içinde bir ilk. Bir ihtiyaç olan merkezde, hastalarımızın teşhis ve tedavisinde dünyada birçok merkezin kabul ettiği ve uyguladığı tıbbi ve cerrahi yöntemleri uyguluyoruz. Sadece Ankara’dan değil, Türkiye’nin birçok ilinden hasta geliyor. Hastaların takiplerini de yapıyoruz.”

Sivaslıoğlu, idrar kaçırmanın tedavi edilebilir bir sorun olduğunun altını çizerek, ”Yeni cerrahi teknikleriyle yüzde 80-85 başarı oranı yakalanabiliyor. Bu şekilde her 100 kadından 80′inin sorunu çözümlenebiliyor. Her hasta ameliyata alınmıyor, ilaç ya da manyetik sandalye uygulanarak ameliyatsız tedavi edebiliyoruz” dedi.

idrar kaçırmaya çözüm olabilen idrar kaçırma tedavisi olarak uygulanan Manyetik sandalye, kalça protezi, kalp pili olanlara uygulanmıyor.

Manyetik sandalye, idrar kaçırma tedavisi olarak nasil uygulaniyor:

Sivaslıoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Ekstrakorporal Manyetik Innervasyon adı verilen cerrahi dışı manyetik sandalye yönteminde, hasta bir sandalyede 20-30 dakika süreyle elbiseleri ile oturtuluyor. Manyetik dalgalarla pelvis taban kasları ve sinirleri aralıklı olarak uyarılıyor.

Yöntemde kaslar her manyetik dalgada kasılır ve sonrasında gevşiyor. Hasta tedavi boyunca pelvis kaslarının kasılıp gevşediğini hissediyor. Bu uyarı idrarı ve büyük abdesti tutmaya yarayan kasların fonksiyonlarını artırıyor ve pelvik taban kaslarını güçlendiriyor. Diğer ameliyat dışı tedavi yöntemlerinde olduğu gibi vajina ya da makata herhangi uygulama yapılmıyor.

Uygulama haftada 3 kez 4-6 hafta süreyle yapılıyor. İhtiyaç durumunda tedavi süresi 8 haftaya kadar çıkarılabiliyor. Tedavinin başarı oranı yüzde 60-80 olarak gösteriliyor. Hasta, tedavi sırasında ve sonrasında ağrı duymuyor. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan manyetik sandalye uygulaması, kalça protezi, kalp pili ve rahim içi araç olanlara uygulanmıyor.
Kaynak: Haber7-AA


İdrar Kaçırmaya Çözüm, İdrar Kaçırma Tedavisi, Manyetik Sandalye konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » İdrar Kaçırmaya Çözüm, İdrar Kaçırma Tedavisi, Manyetik Sandalye

Yoruma kapalı.