İdrar Tutmanın Zararları Etiketleri: ,

İdrar Tutmanın Zararları

Bu yazımızla idrar tutmanın zararları ile ilgili çeşitli uzmanlar tarafından dile getirilen hususları aktaramaya çalışacağız.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz’ın idrar tutmanın zararları konusuna ilişkin görüşleri şöyledir:

Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, idrarı tutmak için çok zararlı bir alışkanlık tanımı yapmakta; idrarın, idrar kesesinden böbreklere geri kaçmasının böbreklerde zarara yol açacağını belirtmektedir.

Vücudun her gün 1.5 litre suya ihtiyaç duyduğunu söyleyen Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, idrar torbasının normalde 300-350 mililitreye kadar dolabildiğini, bunun boşaltılmaması halinde yeni gelen idrarın, idrar torbasını gerginleştirdiğini, bunun da kas yapısının zayıflamasına neden olabildiğini kaydetti.

Vücudun, zararlı hale gelmiş sıvı atıkları idrar olarak dışarı atmak zorunda olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, “Aksi halde biriken idrar, önce idrar torbasına, sonra idrar torbasıyla böbrekleri birleştiren borulara ve sonra da böbreklere baskı yaparak veya kolayca mikroplarla buluşarak böbrek yetmezliğine kadar varabilen çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilecektir” diye konuşmuştur.

İdrar tutmanın zararları olan bir alışkanlık olduğunu ifade eden Yorulmaz : “Kız çocuklarında idrarı tutmak, bekletme, sıkıştırma, tuvalete gitmeye direnme, çeşitli vücut hareketleriyle idrarı geri itmeye çalışma ve kasma daha sık görülmektedir. Küçük çocuklarda ise oyuna dalmak, çizgi film seyretmek gibi gerekçelerle idrarı boşaltmak ertelenebilmektedir. Sonuçta bazen idrarın kaçırılması ya da tuvalete son anda yetişmek gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. İdrarın idrar kesesinden böbreklere geri kaçması böbreklerde zarara yol açmaktadır.”

Prof. Dr. Yorulmaz, idrarı tutmak alışkanlığı olanlarda en sık görülen sorunun sistit denilen idrar torbası enfeksiyonu olduğunu belirtmiştir.

İdrarı dışarıya boşaltan kanalın erkeklere göre daha kısa olduğu için kadınlarda ve kız çocuklarında sistitin daha sık görüldüğünü ifade eden Yorulmaz, bu nedenle çocuklara küçük yaşta doğru tuvalet alışkanlığını kazandırmanın, tuvalet eğitiminde aceleci ve baskıcı olmamanın, ileride oluşabilecek böbrek ve idrar yolu hastalıklarından korunmada büyük önem taşıyacağını bildirmiştir.

Böbreklere idrar kaçması sonucu ortaya çıkan böbrek yetmezliğinin özellikle çocukların önemli bir sorunu olduğunu belirten Yorulmaz, “Böyle bir durumda çocuklara 2-3 saatte bir düzenli olarak idrara gitme eğitimi verilmelidir” demiştir.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan Bek de idrar tutmanın zararları konusunda böbrek üzerinde önemle durmaktadır. Özellikle kız çocuklarında görülen idrarı tutmak, bekletme, sıkıştırma, tuvalete gitmeye direnme, çeşitli vücut hareketleriyle idrarı geri itmeye çalışma ve kasmanın ileride böbrek sorunlarına yol açabileceğini belirtmektedir. Kasma olduğu için idrarın geri kaçmasının böbrek hasarı riski oluşturduğunu, bu durumun çeşitli ilaç veya cerrahi müdahalelerle önlenebileceğini ifade etmektedir.


İdrar Tutmanın Zararları konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » İdrar Tutmanın Zararları

Yoruma kapalı.