İştah Nasıl Azaltılır, İştahı Azaltan Yiyecekler, Nasıl Az Yerim Etiketleri: , ,

İştah Nasıl Azaltılır, İştahı Azaltan Yiyecekler, Nasıl Az Yerim

Nasıl az yerim, iştah nasıl azaltılır , iştahı azaltan yiyecekler nelerdir soruları özellikle yemek yeme konusunda kendisini dizginleyemeyenler için önemli birer sorudur. Çünkü yemek yemeyi artık bir beslenme olarak değil de keyif olarak görenler bunu sınırlamada da zorluk çekmektedirler. Daha çok yedikçe insan midesi de genişlemekte, iştah artmakta ve insan daha da fazla yemeye başlamaktadır. Daha fazla yemeyince de kendini aç hissetmektedir.

Bu yazımızda nasıl az yerim , iştah nasıl azaltılır sorularınız ve iştahı azaltan yiyecekler konusunda size yardımcı olabilecek ip uçları vermeye çalışacağız.

Öncelikle az yeme konusu bir irade işidir. Her öğünde az yemeye şartlanırsanız en nihayetinde bunu başarabilirsiniz. Örneğin öğünlerde ekmek yemeyeceğim ve bir porsiyondan fazla yemek yemeyeceğim diye kendinizi şartlandırır ve ara öğünlerde de abur cuburlardan kaçınırsanız inanın ilk önceleri kendinizi aç hissetseniz bile belli bir müddet sonra artık bu yeme alışkanlığına alıştığınızı farkedeceksiniz. Bu şartlanma ve irade, iştah azaltmada yapılması gerekli en öncelikli konudur.

Bu iradenin yanısıra nasıl az yerim, iştah nasıl azaltılır sorularınıza yanıt olabilecek birtakım ipuçlarını bu konunun uzmanları tarafından dile getirilen şekilde şöyle sıralandırabiliriz:

Zerdeçal, nane ve yeşil elma kokularının günde ara ara koklanmasının sinir sisteminde yaptığı etkiyle iştahta azaltma yapabileceği belirtilmektedir.

Ihlamur ve özellikle tatlımsı olmayan bitki çaylarının şekersiz olarak içilmesi de iştahın dengelenmesine yardımcı olarak görüldüğü için birçok uzman tarafından iştah nasıl azaltılır sorusuna yanit olarak önerilmektedir.

İştahı azaltan yiyecekler için ise genel olarak aşağıdaki yiyecekler örnek gösterilmektedir:

Ayva ve ıspanak, tere, roka, maydanoz, karalahana gibi yeşil lifli yapraklı sebzelerin midede hacim kaplayarak tokluk hissi verdiği ve boylece nasil az yerim sorusuna iyi bir yanit olabilecegi belirtilmektedir.

Ayrıca İştahı azaltan yiyecekler icin yeterince protein almanın da genelde tokluk hissi verdiği tezi vardır. Proteinin yetersiz alımlarında açlık hissi oluşacağı ifade edilmektedir. Tabii ki yeterli protein alırken de bu protein kaynaklarının şişmanlığa neden olmayacak besinler olmasına dikkat edilmelidir. Kilo alımına neden olmayacak şekilde yeterli protein içeren besinler arasında; yumurta beyazı, derisiz tavuk, balık, az yağlı yoğurt peynir ve süt sayılabilir.

Ayrıca sarı leblebinin de tokluk hissi sağladığı bilinmektedir. Tabii ki bu tokluk hissi ancak leblebinin az yenmesi durumunda geçerli olur. Çok yenmesi durumuda zaten mide dolacağı içi tokluk hissi vermesi kaçınılmaz olmakta ve fazla yendiği için iştah azaltmaya bir etkisi kalmamaktadır. Bu yüzden sarı leblebi daha az yemek yenmesini sağlamak amacıyla tokluk hissi vermesi için az miktarda yenilmelidir.

iştahı azaltan yiyecekler konusunda; tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi, haşlanmış tam buğday, yeşil mercimek, sarı mercimek, barbunya fasulyesi gibi şekerli olmayan tahıl ve bakliyatların da tokluk hissi sağladıkları belirtilmektedir.

İştah nasıl azaltılır sorusuna bir cevap olarak da gün içinde sık ve az öğünlerle beslenmek verilebilir. Çünkü az ancak sık yemekle uzun süre aç kalıp iştahın çok daha fazla kabarması engellenebilecektir.
Benzer konulu yiyerek zayıflama, zayıflatan besinler konulu yazımız için tıklayınız.


İştah Nasıl Azaltılır, İştahı Azaltan Yiyecekler, Nasıl Az Yerim konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » İştah Nasıl Azaltılır, İştahı Azaltan Yiyecekler, Nasıl Az Yerim

Yoruma kapalı.