Kabızlıkta Neler Yenmeli, Kabızlığı Ne Giderir, Kabızlığa Çözüm, Kabızlıkta Ne Yapılmalı Etiketleri: , ,

Kabızlıkta Neler Yenmeli, Kabızlığı Ne Giderir, Kabızlığa Çözüm, Kabızlıkta Ne Yapılmalı

Bu yazımızda kabızlıkta neler yenmeli, kabızlığı ne giderir gibi kabızlığa çözüm olabilmesi için kabızlıkta beslenme ve genel olarak kabızlıkta ne yapılmalı sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Kabızlıkta ne yapılmalıKabızlığa çözüm ?

Diyet – Kabızlıkta neler yenmeli, kabızlıkta beslenme:

Yumuşak ve yeterli sıvı içeren bir dışkı oluşturmak için diyetle her gün 20-35 gram lif alınması gereklidir. Kabızlıkta beslenme için uygun diyet hekim veya diyetisyen tarafından planlanabilir. Fasulye, yulaf ve mısır gevrekleri, taze meyveler, kuşkonmaz, lahana, havuç gibi sebzeler yüksek miktarda lif içerir. Kabızlığa yatkın kimselerde dondurma, peynir, et gibi lif içeriği son derece az besinlerin alımını sınırlamak gereklidir.

Kabızlıkta beslenme hususunda her gün yeterli miktarda su, meyve suyu gibi sıvıları almak, çorba vs. sıvı yiyecekleri tüketmek kabızlığı önleyici beslenme alışkanlıkları olarak tavsiye edilmektedir.

Bunların yanında düzenli egzersiz yapma gibi alışkanlıklar edinmek bağırsak hareketlerine yardımcı olacağı için kabızlıkta ne yapılmalı sorumuzun daha çok kazanılması gereken kabızlığı önleyici yaşam alışkanlığı yanıtlarından biri olacaktır. Ayrıca genel olarak tuvalet için yeterli zaman ayırmak ve dışkılama sırasında bağırsakları boşaltmak için ıkınmaktan kaçınmamak gerektiği de belirtilmektedir.

Kabızlığı Ne Giderir - Kabızlığa Çözüm : Müshiller
Çoğu hastada müshillerin kullanımı gerekli değildir. Ancak ciddi kabızlık çeken ve kabızlığı geçmeyen bazı hastalar için kabızlığa çözüm için müshil kullanımı gerekebilir.

Kullanımda değişik biçimlerde (toz, hap, şurup, ciklet) ve değişik içerikte (kitle oluşturucu, uyarıcı, tuzlu vs.) pek çok müshil bulunmaktadır. Hangi hastaların, hangi tipte ve süre ile müshil kullanmaları gerektiğine ancak bir hekim karar verebilir. Uzun süreli müshil kullanımı bağırsak alışkanlığını değiştireceğinden bağımlılık oluşturabilir. Müshil bağımlılığı oluşan hastalarda müshillerin kullanımına yavaş yavaş son verilmelidir. Bu sürecin hekim gözetiminde gerçekleştirilmesi gerekir. Çoğu kimsede müshillerin bu yolla yavaş yavaş kesilmesi sonrasında bağırsak normal kasılabilirliğine ve alışkanlığına kavuşur.

Kabızlığa çözüm için başka tavsiyeler olabilir mi?
Eğer kabızlığa yol açan bir neden saptanabildiyse, tedavi bu özel nedene yönelik yapılabilir. Örneğin kullanılan bir ilaca bağlı olarak kabızlık ortaya çıktıysa hekiminiz bu ilacı değiştirebilir ya da kesebilir. Rektal prolapsus veya hemoroid gibi bir komplikasyon ortaya çıktıysa (bu durumlar makatta ağrı yaratarak dışkılamayı ağrılı hale getirir ve kabızlığa katkıda bulunur) bunların düzeltilmesi için cerrahi tedavi önerebilir. Makat bölgesindeki kaslarında işlev bozukluğu bulunan ve buna bağlı kabızlığı olan hastalarda geri dönüm (biofeedback) çalışması yapılabilir. Doğrudan kalın bağırsağın hastalığına bağlı kabızlıklarda bağırsağın bir bölümünün alınması gerekebilir.
Kaynak: Akşam


Kabızlıkta Neler Yenmeli, Kabızlığı Ne Giderir, Kabızlığa Çözüm, Kabızlıkta Ne Yapılmalı konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Kabızlıkta Neler Yenmeli, Kabızlığı Ne Giderir, Kabızlığa Çözüm, Kabızlıkta Ne Yapılmalı

Yoruma kapalı.