Kansızlığa Çözüm, Kansızlığa Ne İyi Gelir, Kansızlığa İyi Gelen Bitkiler Etiketleri: ,

Kansızlığa Çözüm, Kansızlığa Ne İyi Gelir, Kansızlığa İyi Gelen Bitkiler

Kansızlığa ne iyi gelir, kansızlığa çözüm , kansızlığa iyi gelen bitkiler nelerdir gibi sorularınızı bu yazımızda kısa ama faydalı bilgilerle cevaplamaya çalışacağız.

Kansızlık başta çocuk ve bayanlar olmak üzere çoğumuzun karşılaşabildiği bir problemdir. Bu yapısal da olabilir geçici de olabilir. Bunun için doktorlar kan hapı ve kan şurubu vermektedirler. Ancak bu kimyasallar yerine doğrudan doğal yollardan kan artışını sağlamak mümkün olmaktadır. Çok aşırı büyüklüklerde olmayan kansızlık durumlarında hap kullanmaya gerek yoktur. Ancak aşırı kansızlık durumlarında kan hapı, kan şurubu ve kan için iğneler alınması gerekebilir.

<Kansızlığa çözüm olacak en doğal şey gıdalardır. Peki kansızlığa ne iyi gelir diye soruyorsanız kansızlığa karşı korunmak için demir, folik asit ve B12 vitamin bakımından zengin olan besinlerle beslenmeye önem verilmesi gerekir.

Kansızlığa ne iyi gelir – B12 içeren besinler : Karaciğer, sığır eti, süt, yumurta, peynir balık.

Kansızlığa ne iyi gelir – Folik Asit içeren besinler: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tüm tahıllar ve kuru baklagiller, yumurta sarısı.

Kansızlığa ne iyi gelir – Demir içeren besinler: Kırmızı et, balık, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, üzüm pekmezi kuru meyveler, kuruyemişler.

Genel olarak bitkisel kökenli demirin, içeriği azdır ve kana daha az geçer. Et yüksek oranda demir içerir. Ancak kilo ve kolestrol gibi sorunları da düşünürsek daha fazla bitki ağırlık beslenmenin kansızlığa çözüm yolunda daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz.

Centiyana, ısırganotu ve civanperçemi kansızlığa iyi gelen bitkiler arasındadır. Diğer kansızlığa iyi gelen bitkiler arasında yonca, yaban mersini, karahindiba, pau darco bitkisi, goldenseal, mahonya kabuğu sayılabilir. (Hamileler ve emziren kadınlar goldenseal ve mahonya kabuğu kullanmamalıdır)

Ayrıca marul, kıvırcık gibi çiğ yenen yeşil sebzeler daha çok tavsiye edilmektedir.

Kansızlığa çözüm olan bu besinlerin faydalarının en yüksek düzeyde alınabilmesi için yeme alışkanlığına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Örneğin; yemeklerden önce ve sonra 1-2 saat yeşil ve siyah çay içilmemelidir. Bu yemeklerde kan yapıcı gıdalar dolayısıyla alacak olduğunuz demiri vücudunuzun almasını engeller. Yani demir emilimini önler.

Özellikle demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlıklar için bu çok önemlidir.

Yine kan yapıcı gıdalarla birlikte süt ve süt ürünleri alınmamalıdır.
Bu şekilde yeme alışkanlığımızı da düzenlediğimiz takdirde yukarıda kansızlığa çözüm olarak sunduğumuz kansızlığa iyi gelen bitkiler ve besinler yoluyla kansızlık probleminizi çözebileceğinizi umuyoruz.

Kansızlığa ne iyi gelir sorularınıza umarız tatmin edici yanıtlar bulabilmişsinizdir. Herkese sağlıklı bir ömür dileriz..


Kansızlığa Çözüm, Kansızlığa Ne İyi Gelir, Kansızlığa İyi Gelen Bitkiler konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Kansızlığa Çözüm, Kansızlığa Ne İyi Gelir, Kansızlığa İyi Gelen Bitkiler

Yoruma kapalı.