Stresle Başa Çıkmanın Yolları, Stres Yönetimi, Stresi Yenme Yöntemleri Etiketleri: ,

Stresle Başa Çıkmanın Yolları, Stres Yönetimi, Stresi Yenme Yöntemleri

Bu yazımızda stresle başa çıkmanın yolları, stres yönetimi ve stresi yenme yöntemleri konularına değineceğiz.

Hayatımızda birçok sorunla karşılaşırız. Gerek karşılaştığımız bu sorunlar gerekse bu sorunları yaşayabilme ihtimalimiz bizleri stres altına alabilir. Stres de birçok hastalığa davetiye çıkarabilirken hem bizi hem de çevremizi mutsuz eder.

Stres yönetimi gerçekleştirerek yaşam kalitemizi oldukça düşüren bu stres halinden uzak durmak hayatımızı olumlu yönde oldukça değiştirecektir.

Uzmanlar genelde, stres yönetimi ile birlikte stresle başa çıkmanın yolları ve stresi yenme yöntemleri olarak aşağıda verilen düşünce ve davranış biçimlerini tavsiye etmektedirler:

Stresi yenme yöntemleri 1- Dengeli ve sağlıklı beslenin.

Stresi yenme yöntemleri 2- Fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsanız, bu konuda bir diyetisyene müracaat ederek yardım alın. Çünkü bu durum görüntünüzden, giyim şeklinizden ya da esnekliğinizden hoşnut olmamanıza sebep olup sizi strese sokabilir.

Stresi yenme yöntemleri 3- Beslenmenizde “omega 3″ ve “omega 6″ yağ asitleri açısından zengin balığa, et ve süt ürünlerine karbonhidratlara ve lifli gıdalara özellikle yer verin.

Stresi yenme yöntemleri 4- Haftada en az 3 gün egzersiz yapın, en azından yürüyüş yapın. Özellikle açık Havada yapılacak egzersizler, stresle başa çıkmanın yollarından biri olan hormonların salgılanmasına yardımcı olur.

Stresi yenme yöntemleri 5- Düzenli yatış ve kalkış saatleri belirleyin ve bunu uygulayın. Çok geç yatmaktan ve çok geç kalkmaktan sakının.

Stresi yenme yöntemleri 6- Yeterli uykuyu alın. Yatarken iş konusunda ya da ertesi gün yapacaklarınızla ilgili hiçbir şey düşünmeyin.

Stresi yenme yöntemleri 7- Çalışma yoğunluğunuz fazlaysa çalışmanızda ara ara mola vererek bu molalarda gözelerinizi kapatarak on dakika kadar zihninizi dinlendirin. Bu sürede sevdiğiniz şeyleri sizi, rahatlatacak faaliyetleri düşünebilirsiniz.

Stresi yenme yöntemleri 8- İş yerinde uzun süre kalkmadan oturarak çalışmayın. Bazen ayağa kalkın az da olsa iş yerinde biraz dolaşın. Böylece hareketle birlikte kan dolaşımı da daha düzenlenir.

Stresi yenme yöntemleri 9- Stresle başa çıkmanın yolları arasında en önemlisi işinizi işyerinde bırakmanız ve evde iş düşünmemenizdir. İş dışındaki vaktinizi dolu dolu, kaliteli bir şekilde geçirin. Ailenizle ilişkilerinizi güçlendirin, onlara olan sevginizi göstermekten kaçınmayın. Böylece onların size olan sevgisini de daha kolay hissedecek ve onlardan da güç alabileceksiniz.

Stresi yenme yöntemleri 10- Gün içinde kendinize ve hobilerinize zaman ayırmaya çalışın. Bu sizi monotonluktan kurtarır ve ilgi alanlarınızla uğraşarak sizi daha dinç tutmaya yarar.

Stresle başa çıkmanın yolları 11- Evde ya da iş yerinde, yapabileceğinizden fazla sorumluluk almayın.

Stresle başa çıkmanın yolları 12-Yapacağınız plan ve programlar vasıtasıyla zamanınızı iyi kullanmaya çalışın ki ileride zaman sıkıntısından dolayı telaşa kapılmayın.

Stresle başa çıkmanın yolları 13- Kimden gelirse gelsin eğer sizi zor durumda bırakacak ya da hiçbir şekilde isteyerek yapmayacağınız bir teklif gelirse hayır demeyi bilin. Çünkü en baştan hayır demek sonradan hayıflanıp durmaktan daha iyidir.

Stresle başa çıkmanın yolları 14- Yardıma ihtiyacınız olduğu durumlarda yardım istemekten kaçınmayın.

Stresle başa çıkmanın yolları 15- Sevmediğiniz kimselerle ayıp olur düşüncesiyle birlikte olmaya çalışmayın.

Stresle başa çıkmanın yolları 16- Karşınızdakilerin anlam veremediğiniz davranışları üzerine empati kurmayı deneyin. Çünkü karşınızdakinin özel durumları belki o davranışını haklı kılabilecektir.

Stresle başa çıkmanın yolları 17- Stres yönetimi açısından strese neden olabilecek bir durumda acele karar vermeyin, nefes alma tekniklerini deneyerek sakinleşmeye çalışın, daha sonra pişman olacağınız sözler sarf etmeyin. Gerekirse bir süre bulunduğunuz ortamı terk edin ve sakinleştikten sonra durumu yeniden değerlendirin.

Stresle başa çıkmanın yolları 18- Gülümsemeyi, iyimser ve esprili olmayı ihmal etmeyin.

Stresle başa çıkmanın yolları 19- Yine stres yönetimi olarak; sıkıntılı durumlarda, hayatta başardıklarınızı hatırlayarak bu durumun içinden de çıkabileceğinize inanın ve bu güven içinde duruma yaklaşın.

Stresle başa çıkmanın yolları 20- Sizi üzen ya da kızdıran olayın aslında daha çok sizin bu olaya atfettiğiniz önemden kaynaklandığını, hayatın içinde o kadar da önemli bir olay olmadığını düşünerek her şeyin ötesinde sağlığın önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu en iyi stres yönetimi metodlarından biridir. Çünkü her şey zihinde bitmektedir.

Stresle başa çıkmanın yolları 21- Geçmişe takılı kalmayın. Çünkü geçmiş geçmiştir. Artık önünüze bakın, ilerisi için plan yapabilirsiniz ancak en önemlisi anı yaşayın.

Stresle başa çıkmanın yolları 22- İnançlarınızı güçlü tutun. Bu, iç huzurunuz açısından önemlidir.

Stresle başa çıkmanın yolları 23- İhtiyacı olanlara maddi-manevi yardım edin. Bu, kendi gözünüzdeki değerinizi arttıracaktır.

- Stres yönetimi için her yolu denemenize rağmen stresle başa çıkmanın yolları işe yaramıyorsa, mutlaka bir uzman psikologdan ya da psikiyatristten yardım almayı ihmal etmeyin. Çünkü hayatımızdaki huzur en büyük kıymetimizdir.
Renklerin önemi ve huzur veren renkler için tıklayınız.


Stresle Başa Çıkmanın Yolları, Stres Yönetimi, Stresi Yenme Yöntemleri konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Stresle Başa Çıkmanın Yolları, Stres Yönetimi, Stresi Yenme Yöntemleri

Yoruma kapalı.