Süt Ürünlerinde Kullanılan Katkı Maddeleri, Solitin Maddesi, Solitin Nedir Etiketleri: ,

Süt Ürünlerinde Kullanılan Katkı Maddeleri, Solitin Maddesi, Solitin Nedir

Süt ürünlerinde kullanılan katkı maddeleri konusunda aşağıda süt ürünlerinde bulunmaması gereken solitin maddesine değineceğiz.

Son günlerde uzmanlar tarafından bazı gıdalarda bulunan solitinin aslında gıdalarda hiç bulunmaması gereken tamamen kimyasal bir ajan hatta basit olarak melaminimsi bir plastik olduğu belirtilmektedir.

Solitin maddesinin; süt, yoğurt, ayran ve sütün girdiği her çeşit besine katıldığı çünkü bu molekülün su ile inanılmaz şekilde bağlanarak kıvamı artırdığı ve böylece hem imalat aşamaları açısından zaman kazandırdığı hem de gıda doğallığını kaybettiğinden ürünün son kullanma tarihini uzattığı ve firmaların stoklu çalışmasını sağladığı, böylece maliyeti inanılmaz düşürerek firmaların rekabet gücünü artırdığı ifade edilmektedir. Bu nedenle süt ürünlerinde kullanılan katkı maddeleri arasında sayılabilen solitin maddesinin kesinlikle kullanılmaması gerektiği anlaşılmaktadır.

Çocuklarımıza elli kuruşa gofret, çikolata ve süt ürünleri alabilmemiz, evlerimize çeşit çeşit peynir, yoğurt, hazır sütlü tatlı vs girebilmesinin nedeni bu olarak gösterilmektedir.

Solitin nedir?
Solitin bir tricalcid bileşiği yani tebeşir, alçı taşı gibi doğada en bol ve bedava bulabilecek türden bir molekül olarak nitelendirilmektedir. Ancak bu bileşiğin böbreklerden atılması sırasında; renal tubuluslardaki glomerüllerde biriktiği, vefiltrasyonu yani böbreklerin kanı süzmesini engellediği ve sonuç olarak böbrek yetmezliğine kadar uzanan böbrek rahatsızlıkları serum üre ve kraetinin düzeylerinde artış ve bunun getirdiği devamlı yorgunluk hali, hafıza ve konsantrasyon bozuklukları ve hatta ciddi mental bozukluklara neden olabildiği iddia edilmektedir.

Ürünlerde kullanılmaması gereken ancak süt ürünlerinde kullanılan katkı maddeleri arasında sayıldığı için dikkat edilmesi gereken solitini, üretici firmalar etiketlerde bildirmedikleri için aldığımız ürünlerde solitin olup olmadığını birkaç basit deney ile anlayabileceğimiz ve eğer bu yönde bir şüphe oluşursa derhal bulunduğunuz il Hıfsızsıhha Müdürlüğü ile ilişkiye geçerek şüpheli gıdanın test edilmesini talep edebileceğimiz belirtilmektedir.

Aldığınız ürünlerde solitin olup olmadığının tespiti için uzmanlar tarafından şu yollar tavsiye edilmektedir:

Sıvı ürünler (süt,ayran,çikolatalı süt vs) için: Bir metali (çatal,kaşık vs) el yakacak düzeyde ısıtmanız ve test etmek istediğiniz sıvıya batırarak çalkalama hareketi yapmanız, metali çıkardığınızda birbirinden ayrılmış öbekler halinde beyaz topaklar görmeniz halinde o üründe solitin olduğu,

Peynir vs türü ürünler için: Üründen bir parça alarak sirkeli suya koymanız ve eğer sirkeli suyun üzerinde kalan beyazımsı bir tabaka görmeniz halinde o üründe solitin olduğu,

Çikolata, gofret türü ürünler için: Ürünü elinizle basitçe kırmanız ve eğer kırığın her iki tarafında süt beyazı noktalar varsa o üründe solitin olduğu

belirtilmektedir.
Hazır çorbanın zararları, tatlandırıcıların zararları konulu yazımız için tıklayınız.


Süt Ürünlerinde Kullanılan Katkı Maddeleri, Solitin Maddesi, Solitin Nedir konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Süt Ürünlerinde Kullanılan Katkı Maddeleri, Solitin Maddesi, Solitin Nedir

Bir Yorum Var: "Süt Ürünlerinde Kullanılan Katkı Maddeleri, Solitin Maddesi, Solitin Nedir"

  1. zuhal diyor ki:

    literatüre baktığınızda solitin adlı bir kimyasal maddenin henüz keşfedilmemiş olduğunu göreceksiniz.