Yağların ve Balık Yağının Faydaları Etiketleri: , ,

Yağların ve Balık Yağının Faydaları

Yağlar genel olarak; doymuş ve doymamış olarak ikiye ayrılır. Keçi, manda gibi doymuş yağlar sağlık açısından risklidir. Doymamış yağlar ise bitkisel kökenli ve kalp ve damar sağlığı açısından sağlıklı olan yağlardır. Zeytinyağı bunlar arasında en sağlıklısıdır. İkinci sırada ise kanola gelir.

Yağların faydaları çok önemlidir. Örneğin pek çok vitamin yağda eridiği için mutlaka yağ tüketmek gerekmektedir.

Ancak şunu da belirtmeliyiz: trans yağa dikkat edilmelidir. Kurabiye, pasta gibi birçok sanayi gıdalarda kullanılan trans yağı 2006 yılında New York eyaletinde yasaklandı. Ama hâlâ bazı üreticiler trans yağ içeren sanayi yağları kullanıyorlar. Damar sağlığı için oldukça zararlı olan bu yağdan uzak durmak ve gofret, çikolata, kurabiye gibi ürünlerde de bu yağın olup olmadığına bakmak gerekiyor.

Tereyağının içinde beyin için faydalı vitaminler vardır. İçinde yüksek kolesterol olduğu için, kolesterol problemi olanlara tavsiye edilmez. Ama içinde potasyum da var.

Ancak tüm yağlar için genel bir kural var ki yağları ölçülü kullanmalıyız ki yağların faydaları yerine zararları dokunmasın.

Yağ asitleri de iyi yağlar grubunda yer alır ve omega-3 yağları ve omega-6 yağları adı altında iki gruba ayrılır.

Omega-3 yağları nerede bulunur: Yeşil yapraklı sebzelerde, kabak tohumunda, keten tohumunda, fındıkta, balık yağında (örneğin, somon, ringa, sardalya, uskumru ve taze ton balığında) bulunur.

Omega-6 yağları nerede bulunur: Bitkilerden elde edilen yağlarda, tohum yağlarında (örneğin, mısır, soya, susam, ayçiçeği, yalancı safran yağlarında) ve fıstık, fıstık yağı, ve ayçiçek yağında bulunur.

Bu temel yağ asitleri kanımızın pıhtılaşmasını önler, tansiyonumuzun düşmesine, iltihabı durumların iyileşmesine, sinir ve bağışıklık sistemlerimizin güçlenmesine katkıda bulunur, insülin fonksiyonunun düzenlenmesini kolaylaştırır, metabolizmayı sağlıklı bir şekilde hızlandırır, gözlerimizi kuvvetlendirir, organlarımız arasındaki koordinasyonu güçlendirir, bize psikolojik bir rahatlık verir ve vücudumuzdaki sıvıların birbiri ile denge içinde kalmasını sağlar. Ayrıca yeni yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı yağ asitleri çocuklarımızın öğrenme kabiliyetini ve zihinsel kapasitesini artırmaktadır. Yağ asitlerini gerektiği kadar tüketememiş olan bir çocuk birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir.

Keten tohumu çok yüksek düzeyde omega-3 yağ konsantresi içermektedir. Ancak keten tohumu yağı ısıtılmamalıdır. Bir yemek kaşığı keten tohumu yağı çocukların günlük yağ tüketimi için idealdir.

Balık yağının faydaları :

Balıkların karaciğerinden elde edilen balık yağı artrit adı verilen eklem iltihabının ve diğer iltihabi vakaların oluşmasını önleyici faydası vardır. Küçük bir çocuk için günde bir çay kaşığı balık yağı, balık yağının faydaları elde etmek için yeterli olacaktır. Daha büyük çocuklar için ise bu miktar bir yemek kaşığına çıkarılabilir.


Yağların ve Balık Yağının Faydaları konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Yağların ve Balık Yağının Faydaları

Yoruma kapalı.