Yumurtanın Kalorisi Besin Değeri Faydaları Etiketleri: , ,

Yumurtanın Kalorisi Besin Değeri Faydaları

Temel gıdamız olan yumurtanın faydaları pek çoktur. Yumurtanın faydaları hem yumurtanın besin değeri olarak hem sağlığımıza hem de bütçemize yansır. Yumurta hem ucuz hem de çok yararlı bir gıdadır.

Dünyada çeşitli üniversitelerce yapılan araştırma sonuçlarının birlikte değerlendirilmesi neticesinde yumurtanın faydaları aşağıda sıralanmaktadır.

Yumurta sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içermektedir. Yumurtanın besin değeri olarak bu vitaminlerin faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

Yumurta sarısındaki A vitamini gözün iyi görmesini sağlar, kemik gelişimi ve sağlıklı dişler için de gereklidir. Vücut hücrelerinin gelişmesine yardım eder. Solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasını ve enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar.

Yumurta B2 vitamini açısından çok zengindir. Bu vitamin deri ve göz sağlığı için de gereklidir.

Yumurtada C vitamini bulunmamasına rağmen C vitamini açısından zengin bir besinle tüketilirse yapısındaki demirin emilimi artırılmış olur.

Yumurta içeriğinde bulunan D vitamini, insan vücudunda kalsiyumun kullanılmasına yardımcı olur.

E vitamininin oksidasyonu önleyici etkisinden dolayı yumurta vücudumuzu zararlı maddelere karşı korur.

Yumurtanın besin değeri açısından diğer gıdalarla karşılaştırıldığında besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edilmiştir. Çünkü yumurta proteinin de insan vücudunda sentezlenemeyen ve kesinlikle besinler ile dışarıdan alınması gerekli olan “elzem amino asitleri” bulunmaktadır. Sindirilebilirliği yüksektir, tamamına yakını vücut tarafından kullanılmakta ve vücut proteinlerine dönüşebilmektedir.

Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurtanın, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Yumurtada bulunan kolin, beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğu belirlenmiştir. Kahvaltıda yumurta, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi ‘lösin’ amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, kahvaltılarında karbonhidratça zengin bir diyetle beslenen kişilere kıyasla iki kat daha fazla yağ kaybettikleri gözlemlendi. Böylece yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olan ‘lösin’ amino asidinin zengin bir kaynağı olan yumurtanın, vücut yağının yakılmasında önemli rol oynadığı ortaya çıkmıştır.

Yumurta, demir ve çinko gibi sağlığımız için çok önemli olan mineralleri de içermektedir.

Yukarıda sayılan yumurtanın faydaları ile birlikte yumurtanın kalorisi başta olmak üzere yumurtada dikkat edilmesi gereken hususlar da şunlardır:

Yumurtanın kalorisi :Yumurtanın yağ içeriği düşüktür. Bir adet yumurtanın beyazında, kolesterol ve yağ yoktur ancak sarısında yaklaşık 213 mg kolesterol bulunur. Besinlerdeki yüksek kolesterolün, kan kolesterolünde direkt artışa neden olduğu düşünülmüş ve bu nedenle yumurta tüm diyetlerden uzak tutulmuş ve az tüketilmiştir. Yapılan bilimsel çalışmalar ile kan kolesterol seviyesinin düzenlenmesinde; beslenme şeklinin, genetik özelliklerin ve yaşam biçiminin önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Eğer kolesterol metabolizması bozukluğunuz yoksa, yeterli ve dengeli olarak tüm besin gruplarını tüketiyorsanız, vücudunuz ideal ağırlığında ise, fiziksel olarak aktifseniz ve sigara kullanmıyorsanız, yumurtanın yüksek kolesterol içeriğinden dolayı endişe duyulmasına gerek yoktur.

Yumurtanın kolorisi sağlıklı bedenler için normal tüketimde hiçbir olumsuzluk oluşturmaz.
Çatlak ve kırık yumurtalar satın alınmamalıdır çünkü bu yumurtalar çok çabuk bozulabilir ve mikroorganizmaların oluşmasına neden olabilirler.

Yumurta evde buzdolabında ve alınan orijinal karton kutusu içerisinde, yıkanmadan saklanmalıdır. Yıkandığında doğal koruyucu tabakasını kaybeder. Bu nedenle yumurta kullanılacağı zaman yıkanmalıdır.

Yumurta buzdolabında güçlü kokusu olan besinlerin yakınında saklanmamalıdır. Çünkü yumurtanın kabuğu gözeneklidir ve yumurta güçlü kokuları emebilmektedir.

Yumurtanın 3-4 hafta içerisinde tüketilmesi içerisindeki vitamin ve minerallerin kalitesinin kaybedilmemesi açısından önemlidir.

Her gıdada olduğu gibi yumurtanın fazlası da zararlı olabilmektedir. Yumurtayı düzenli ancak kararında tüketmek gerekir. En faydalı hali de haşlamasıdır. Böylece yumurtanın besin değeri kaybolmaz. Mesela her sabah 1 adet haşlanmış yumurta normal bir kişi için ideal tüketim miktarı ve şekli olarak düşünülebilir.

Böylece dikkatli bir tüketimle yumurtanın faydalarını elde etmemiz en kazançlı yoldur.
Çayın çok çeşitli faydalarını ve belli durumlardaki zararlarını öğrenmek için tıklayınız.


Yumurtanın Kalorisi Besin Değeri Faydaları konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Sağlıklı Yaşam

NeNasilYapilir.Net » Sağlıklı Yaşam » Yumurtanın Kalorisi Besin Değeri Faydaları

Yoruma kapalı.