Ankarada Nereler Gezilir, Ankarada Gezilecek Yerler, Ankarada Görülecek Yerler Etiketleri: , , , ,

Ankarada Nereler Gezilir, Ankarada Gezilecek Yerler, Ankarada Görülecek Yerler

Ankarada nereler gezilir, Ankarada gezilecek yerler, Ankarada görülecek yerler nerelerdir diye soranlar için bu kısa yazımızın yardımcı olacağını düşünüyoruz.
Öncelikle Ankarada nereler gezilir, sorusuna Ankarada görülecek yerleri belirterek cevap vermeye çalışalım.

Ankara’nın Ulus semti Ankara’da öncelikle gidilmesi gerekli yerlerden biridir. Çünkü burası Ankaranın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Özellikle Ankaradaki tarihi yerler çoğunlukla bu semtte bulunmaktadır. Burada yalnızca Türk tarihine değil daha önceki toplumlara ait tarihi eserlere de rastlanmakta ve dolayısıyla bu semt tarihi açıdan pek çok gezilecek yere sahiptir. Burada Hacı Bayram Veli Cami, Augustus Tapınağı, Gül Baba Türbesi, Şeyh İzzeddin Cami ve Türbesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası), Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi tarihi yerleri gezebilirsiniz. Buralar hakkında daha detaylı açıklamalarımızı Ankaradaki tarihi yerler konulu yazımızdan okuyabilirsiniz. Bu yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Tüm Türkiye’nin anlam ve önemini bildiği için anlatmamıza gerek olmayan Anıtkabir en fazla yerli ve yabancı turist çeken mekanlardan biridir. Ankara’ya gelmişken burasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Gerek girişindeki aslan heykelleri gerek içerisindeki küçük müzelerle ilgi çekici bir yerdir. Oldukça büyük bir arazi içerisinde yer alan Anıtkabirin bulunduğu arazinin bir bölümü Gençlik Caddesi, bir bölümü Akdeniz Caddesi bir bölümü de Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde kalmaktadır. Buraya Necatibey Caddesinden ya da Tandoğan üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Eskişehir yolu üzerinden Kızılay istikametine gelirken de İsmet İnönü Bulvarından Akdeniz Caddesine girerek gidebilirsiniz.

Kocatepe Cami Ankara’nın yeni ancak en gösterişli camilerinden biridir. 4 minareli bu cami avlusu ve içerisinin güzelliğiyle dikkatleri çekmektedir. Şehrin merkezinde yer alması bu caminin çok uğrak bir mekan olmasını sağlamaktadır.

Çankaya’da Oran yolu üzerinde yer alan Atakule, Ankaranın simgesel mekanlarından biridir. Asansörle çıkılıp, yüksekten Ankara manzarası izlemek ve yukarıda bulunan restoranlarında Ankara manzarası eşliğinde bir şeyler yemenin tadına varmak isteyenlerin uğramaları gereken bir yerdir.

Ankara’da Kızılay meydanından çeşitli sokaklara girip, Ankara’nın günlük yaşantısını solumanızı da tavsiye ederiz. Sakarya Caddesi, İzmir Caddesi, Yüksel Caddesi gibi yerlerde hem alışveriş yapabilir hem de oturup bir şeyler içebileceğiniz kafeler bulabilirsiniz.

Ayrıca Ankara’nın pek çok parkı bulunmaktadır. Gölbaşındaki Mogan Gölü bunlardan en genişidir. Hem doğası hem piknik yapılabilecek alanın genişliği hem yürüyüş yollarının uzunluğu bu parkın cezbedici yönleridir. Ankarada; Altınpark, Eryaman’daki Göksu Parkı, Ayaş yolu üzerindeki Harikalar Diyarı, Dikmen Vadisi, Keçiörendeki Atatürk Bahçesi, Kurtuluş Parkı gibi büyük küçük piknik de yapabileceğiniz çok güzel park alanları bulunmaktadır.

Ayrıca Ankaradaki en eski parklardan Gençlik Parkı hem geniş alanı hem de lunaparkıyla gezi ve eğlence mekanı olarak hafta sonları için ideal bir uğrak yeridir. Bu parkın Ulus gibi merkezi bir yerde olması da en büyük avantajıdır. Merkezde hafta içleri de nefes almak isteyenlerin en sık uğradıkları yerlerden biridir.

Yine Keçiören’de Estergon Kalesiyle Atatürk bahçesi arasında yapılan teleferik de Ankaralılar için güzel bir tatil günü alternatif programı oluşturmaktadır. Teleferik caddenin üzerinden geçmesine rağmen suni şelale ve Atatürk bahçesindeki ağaçlık ve yeşillik manzaraları teleferiğin size sunduğu görselliği artırmaktadır.

Bu yerlerin dışında alışverişi sevenler, Ankaradaki alışveriş merkezleri yazımızda belirttiğimiz alışveriş merkezlerine de gidebilirsiniz. Buralardaki mağazalardan hem alışverişinizi yapabilmeniz hem de alışveriş merkezlerindeki sinema vs. çeşitli imkanlardan faydalanabilmeniz mümkündür. Bu yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.Ankarada nereler gezilir, Ankarada gezilecek yerler , Ankarada görülecek yerlernerelerdir sorularının cevabı olacak şekilde yukarıdaki kısa açıklamalarımız umarız sizlere güzel birer alternatif olabilmiştir.

Alakalı aramalar:

  • ankaranın gezilecek yerleri nerelerdir (309)
  • ankarada gezilecek yerler neresi (81)
  • ankarada nereler gezilir (63)
  • hem izmir hemde ankarada bulunan semt (59)
  • ankaranın turist çeken yerleri (45)
  • ankarada gezilecek yerler (42)
  • ankaranın gezilecek yerleri (24)
  • ankarada gezilecek parklar (21)
  • izmir ve ankarada bulunan semt (13)
  • ankarada gezilecek semtler (12)

Ankarada Nereler Gezilir, Ankarada Gezilecek Yerler, Ankarada Görülecek Yerler konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Şehir-Gezi

NeNasilYapilir.Net » Şehir-Gezi » Ankarada Nereler Gezilir, Ankarada Gezilecek Yerler, Ankarada Görülecek Yerler

Yoruma kapalı.