Ankarada Nereler Gezilir Etiketleri: , , ,

Ankarada Nereler Gezilir

Ankarada nereler gezilir diye merak edenler için aşağıda Ankarada gezilecek yerler ve Ankarada görülecek yerler ile ilgili önerilerimizle yardımcı olmaya çalıştık.

Ankarada Nereler Gezilir ?

Ankara’nın Ulus semti Ankarada gezilecek yerler içinden en başta gelen yerlerden biridir. Çünkü burası Ankaranın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Özellikle Ankaradaki tarihi yerler çoğunlukla bu semtte bulunmaktadır. Burada yalnızca Türk tarihine değil daha önceki toplumlara ait tarihi eserlere de rastlanmakta ve dolayısıyla bu semt tarihi açıdan pek çok gezilecek yere sahiptir. Burada Hacı Bayram Veli Cami, Augustus Tapınağı, Gül Baba Türbesi, Şeyh İzzeddin Cami ve Türbesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası), Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi tarihi yerleri gezebilirsiniz. Buralar hakkında daha detaylı açıklamalarımızı Ankaradaki tarihi yerler konulu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Tüm Türkiye’nin anlam ve önemini bildiği için anlatmamıza gerek olmayan Anıtkabir en fazla yerli ve yabancı turist çeken mekanlardan biri plup Ankarada görülecek yerler içinde en dikkat çeken yerlerdendir. Ankara’ya gelmişken burasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Gerek girişindeki aslan heykelleri gerek içerisindeki küçük müzelerle ilgi çekici bir yerdir. Oldukça büyük bir arazi içerisinde yer alan Anıtkabir’in bulunduğu arazinin bir bölümü Gençlik Caddesi, bir bölümü Akdeniz Caddesi bir bölümü de Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde kalmaktadır. Buraya Necatibey Caddesinden ya da Tandoğan üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Eskişehir yolu üzerinden Kızılay istikametine gelirken de İsmet İnönü Bulvarından Akdeniz Caddesine girerek gidebilirsiniz.

Kocatepe Cami Ankara’nın yeni ancak en gösterişli camilerinden biridir. 4 minareli bu cami avlusu ve içerisinin güzelliğiyle dikkatleri çekmektedir. Şehrin merkezinde yer alması bu caminin çok uğrak bir mekan olmasını sağlamaktadır.

Çankaya’da Oran yolu üzerinde yer alan Atakule, Ankaranın simgesel mekanlarından biridir. Asansörle çıkılıp, yüksekten Ankara manzarası izlemek ve yukarıda bulunan restoranlarında Ankara manzarası eşliğinde bir şeyler yemenin tadına varmak isteyenlerin uğramaları gereken bir yerdir.

Ankara’da Kızılay meydanından çeşitli sokaklara girip, Ankara’nın günlük yaşantısını solumanızı da tavsiye ederiz. Sakarya Caddesi, İzmir Caddesi, Yüksel Caddesi gibi yerlerde hem alışveriş yapabilir hem de oturup bir şeyler içebileceğiniz kafeler bulabilirsiniz.

Ayrıca Ankara’nın pek çok parkı bulunmaktadır. Gölbaşındaki Mogan Gölü bunlardan en genişidir. Hem doğası hem piknik yapılabilecek alanın genişliği hem yürüyüş yollarının uzunluğu bu parkın cezbedici yönleridir. Ankarada; Altınpark, Eryaman’daki Göksu Parkı, Ayaş yolu üzerindeki Harikalar Diyarı, Dikmen Vadisi, Keçiörendeki Atatürk Bahçesi, Kurtuluş Parkı gibi büyük küçük piknik de yapabileceğiniz çok güzel park alanları bulunmaktadır.

Ayrıca Ankaradaki en eski parklardan Gençlik Parkı hem geniş alanı hem de lunaparkıyla gezi ve eğlence mekanı olarak hafta sonları için ideal bir uğrak yeridir. Bu parkın Ulus gibi merkezi bir yerde olması da en büyük avantajıdır. Merkezde hafta içleri de nefes almak isteyenlerin en sık uğradıkları yerlerden biridir.

Yine Keçiören’de Estergon Kalesiyle Atatürk bahçesi arasında yapılan teleferik de Ankaralılar için güzel bir tatil günü alternatif programı oluşturmaktadır. Teleferik caddenin üzerinden geçmesine rağmen suni şelale ve Atatürk bahçesindeki ağaçlık ve yeşillik manzaraları teleferiğin size sunduğu görselliği artırmaktadır.

Bu yerlerin dışında alışverişi sevenler, Ankaradaki alışveriş merkezleri yazımızda belirttiğimiz alışveriş merkezlerine de gidebilirsiniz. Buralardaki mağazalardan hem alışverişinizi yapabilmeniz hem de alışveriş merkezlerindeki sinema vs. çeşitli imkanlardan faydalanabilmeniz mümkündür.

Umarız hem Ankaradaki tarihi yerler hem de diğer mekanlar sizin için güzel bir Ankara seyahati sunarlar..


Ankarada Nereler Gezilir konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Şehir-Gezi

NeNasilYapilir.Net » Şehir-Gezi » Ankarada Nereler Gezilir

Yoruma kapalı.