Ankaranın Tarihi Yerleri, Ankaradaki Tarihi Yerler Etiketleri:

Ankaranın Tarihi Yerleri, Ankaradaki Tarihi Yerler

Bu yazımızda sizlere belli başlı Ankaranın tarihi yerleri başka bir deyişle Ankaradaki tarihi yerler hususunda kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Ankaradaki tarihi yerlerin pekçoğu Ulus’tadır. Ulus Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu için burada Ankaranın tarihi yerleri görebilirsiniz.

Ankaranın tarihi yerleri – Öncelikle Ulus Heykelden yukarı doğru çıkıldığında Hacı Bayram Veli Cami tarihi bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaviye olarak ilk yapılışı 1427 yılı olan bu caminin günümüzdeki mimari yapısı 17 ve 18. Yüzyıl camilerinin karakterini taşımaktadır. Caminin mihrap duvarına bitişik olan Hacı Bayram Veli Türbesi ise 1429 yılında yapılmıştır.

Ankaranın tarihi yerleri - Hacı Bayram Veli Cami bitişiğinde M.Ö. 25 yılından sonra Frigyalılarca yapılan Augustus tapınağı vardır. Ancak bu tapınak zamanla yıkılmıştır. Bugün kalıntıları bulunan tapınak ise son Galat hükümdarı Amintos’un oğlu kral Pilamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmıştır. Bizanslılar zamanında bu tapınağa çeşitli eklemeler yapılıp, pencereleri açılarak kilise haline getirilmiştir.

Ankaranın tarihi yerleri – Buraya gelmişken türbeleri görmek isteyenler için Hacı Bayram Veli Camiden hemen aşağıya inince yolun ortasında Gül Baba Türbesi, yola devam edip mahallenin içine girince de Şeyh İzzeddin Cami ve Türbesi bulunmaktadır.

Ankaradaki tarihi yerler – Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası), Ulus heykelin hemen çaprazında, heykelden Gençlik Parkı ve 19 Mayıs Stadyumuna inerken caddenin sağında kalmaktadır. I.TBMM binasının inşasına 1915 yılında başlanmış ve Meclisin 23 Nisan 1920 yılında yapılan toplantısında binanın inşası hala bitirilememişti. Farklı bölümlerden oluşan bu bina Ankara’nın kurtuluş savaşı ve sonrası yıllarındaki tarihini anlatan çok anlamlı bir tarihi mekandır.

Ankaranın tarihi yerleri arasında, Atpazarı olarak isimlendirilen semtte yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesini mutlaka gezmelisiniz. Müze, 1997 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi seçilmiştir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güney doğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri ise Kurşunlu Han’dır.

Ankaradaki tarihi yerler – Ulus Meydanından Yıldırım Beyazıt Meydanına uzanan Çankırı caddesi üzerinde yer alan Ankara Roma Hamamı yine görülmesi gereken önemli tarihi kalıntılardan biridir.

Ankaradaki tarihi yerler – Bu bölgede Ankara Kalesi de pek çok turistin uğrak yerlerinden biridir. Bu tarihi kalenin ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte Romalılar, Bizanslılar hakimiyetinden sonra 1073 yılında Selçukluların eline geçmesiyle kale Selçuklularca onarılmış ve kaleye eklemeler yapılmıştır.
Burada hem güzel bir tarih gezintisi yapabilir hem de Ankara’ya kuşbakışı bakabilirsiniz.
Ankarada gezilecek yerler konulu yazımız için tıklayınız.


Ankaranın Tarihi Yerleri, Ankaradaki Tarihi Yerler konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Şehir-Gezi

NeNasilYapilir.Net » Şehir-Gezi » Ankaranın Tarihi Yerleri, Ankaradaki Tarihi Yerler

Yoruma kapalı.