Ankaranın Tarihi Yerleri Etiketleri:

Ankaranın Tarihi Yerleri

Bu yazımızda sizlere belli başlı Ankaranın tarihi yerleri ile ilgili kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Ankaradaki tarihi yerler genellikle Ulus’tadır. Ulus Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu için burada Ankaranın tarihi yerleri görebilirsiniz.

Öncelikle Ulus Heykelden yukarı doğru çıkıldığındaHacı Bayram Veli Cami tarihi bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaviye olarak ilk yapılışı 1427 yılı olan bu caminin günümüzdeki mimari yapısı 17 ve 18. Yüzyıl camilerinin karakterini taşımaktadır. Caminin mihrap duvarına bitişik olan Hacı Bayram Veli Türbesi ise 1429 yılında yapılmıştır.

Hacı Bayram Veli Cami bitişiğinde M.Ö. 25 yılından sonra Frigyalılarca yapılan Augustus tapınağı vardır. Burası da Ankaradaki tarihi yerler arasında yer almaktadır. Ancak bu tapınak zamanla yıkılmıştır. Bugün kalıntıları bulunan tapınak ise son Galat hükümdarı Amintos’un oğlu kral Pilamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmıştır. Bizanslılar zamanında bu tapınağa çeşitli eklemeler yapılıp, pencereleri açılarak kilise haline getirilmiştir.

Buraya gelmişken türbeleri görmek isteyenler için Hacı Bayram Veli Camiden hemen aşağıya inince yolun ortasında Gül Baba Türbesi, yola devam edip mahallenin içine girince de Şeyh İzzeddin Cami ve Türbesi bulunmaktadır.

Ankaranın tarihi yerleri arasında en dikkat çeken yerlerden biri olan Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası), Ulus heykelin hemen çaprazında, heykelden Gençlik Parkı ve 19 Mayıs Stadyumuna inerken caddenin sağında kalmaktadır. I.TBMM binasının inşasına 1915 yılında başlanmış ve Meclisin 23 Nisan 1920 yılında yapılan toplantısında binanın inşası hala bitirilememişti. Farklı bölümlerden oluşan bu bina Ankara’nın kurtuluş savaşı ve sonrası yıllarındaki tarihini anlatan çok anlamlı bir tarihi mekandır.

Ankaradaki tarihi yerler içinde Atpazarı olarak isimlendirilen semtte yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesini mutlaka gezmelisiniz. Müze, 1997 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi seçilmiştir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güney doğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri ise Kurşunlu Han’dır.

Ulus Meydanından Yıldırım Beyazıt Meydanına uzanan Çankırı caddesi üzerinde yer alan Ankara Roma Hamamı yine görülmesi gereken önemli tarihi kalıntılardan biridir.

Bu bölgede yer alan Ankaranın tarihi yerleri arasındaki bir diğer yer ise Ankara Kalesi olup burası pek çok turistin uğrak yerlerinden biridir. Bu tarihi kalenin ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte Romalılar, Bizanslılar hakimiyetinden sonra 1073 yılında Selçukluların eline geçmesiyle kale Selçuklularca onarılmış ve kaleye eklemeler yapılmıştır.
Burada hem güzel bir tarih gezintisi yapabilir hem de Ankara’ya kuşbakışı bakabilirsiniz.

Gerek Ankara ile ilgili gerekse diğer şehirlerle ilgili diğer yazılar için Şehir-Gezi kategorisine göz gezdirmenizi tavsiye ediyoru.


Ankaranın Tarihi Yerleri konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Şehir-Gezi

NeNasilYapilir.Net » Şehir-Gezi » Ankaranın Tarihi Yerleri

Yoruma kapalı.