Rafting Nerelerde Yapılır, Rafting İçin Gerekli Malzemeler Etiketleri: , , ,

Rafting Nerelerde Yapılır, Rafting İçin Gerekli Malzemeler

Rafting için gerekli malzemeler : Teknik malzeme olarak can yeleği, kask, su geçirmeyen elbiseler ve botu yönlendirmek için kürek gerekmektedir. Devrilme durumunda kullanmak için kurtarma ipi ve bıçak bulunmasında da fayda var.

Yukarıda rafting için gerekli malzemeler belirtildikten sonra şimdi de rafting nerelerde yapılır sorusu için Türkiye’de rafting yapılan yerler, rafting yapılan akarsular hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye’de bu spora uygun olacak şekilde rafting yapılan yerler olarak rafting yapılan akarsular şöyle sıralanabilir:

Çoruh Nehri – Artvin: Rafting açısından yalnız Türkiye’de değil dünyada ilk 10 arasına giren Çoruh Nehri’nin 169 km.’lik parkuru bulunmaktadır. Kaçkar Dağları’ndan inen Çoruh Nehri’nde zorluk derecesine göre 4 parkur var. Mayıs ve haziran ayları rafting için uygun olan bu bölgenin en çok ilgi gördüğü dönemler olarak dikkat çekiyor. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası burada düzenlenmiştir. Çevresinde Kaçkar Dağı tırmanışları yapılabilmektedir. Seyahat acenteleri zaman zaman buraya turlar düzenlemektedir. Parkurun tamamı yaklaşık 10 günde çevresinde kamp yapılarak tamamlanabilir. Rafting yapılan akarsular arasında ilk sırayı kaptırmayacak yerdir.

Fırtına Vadisi – Rize: 23 kilometrelik parkuru bulunmaktadır. Bu rafting bölgesine mayıs ve haziran aylarında ilgi artmaktadır. Fırtına Vadisinden bölgenin turizm merkezi sayılan Ayder Yaylası’na ulaşılabilmektedir. Kaçkar Dağı tırmanışları buradan yapılıyor. Hem profesyonel hem de amatör raftingciler için uygun bir akarsudur. Seyahat acentelerinin Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası turları bulunmaktadır. Parkur ortalama 1 saatte tamamlanıyor.

Dalaman Çayı – Muğla: Rafting tutkunlarının en gözde parkurlarından biri olarak dikkat çekmektedir. 12 kilometre uzunluğunda parkura sahiptir. Bu parkur, 2.5-3 saatte tamamlanabilmektedir. Hem profesyoneller hem de amatörlere uygun bir akarsurdur. Rafting sezonu mayıs ayında başlıyor ve ağustos sonuna kadar devam ediyor. Rafting yaparken seyretmesine doyum olmayan manzaralar eşliğinde tarihi köprüler altından geçilmektedir. Bu rafting bölgesi, Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi turizm merkezlerine yakın olduğu için pek çok turistin geldiği bir yerdir. Bu nedenle de tur acenteleri bölgeye günlük turlar düzenlemektedir. Bu turlarla birçok tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz. Bu özellikleriyle Dalaman Çayı, rafting yapılan akarsular arasında diğer özellikleriyle de dikkat çeken ve bu nedenle rafting yapılan yerler arasında en zengin içerikli bir rafting bölgesi olarak dikkat çekmektedir.

Melen Nehri – Düzce: Bolu sınırlarında olan Melen Çayı’nda rafting için en iyi sezon bahar ayları. İstanbul ve Ankara’ya 2,5 saat uzaklıkta olup turizm şirketlerinin düzenlediği turlarla buraya gelenler profesyonel sporcular eşliğinde rafting yapabilmektedirler. 16 kilometrelik parkura sahiptir ve bu parkur yaklaşık 1,5 saatte tamamlanabilmektedir. Bu bölgeye gelmişken Akçakoca ve Samandıra Şelalesi gibi yerleri de gezebilme imkanınızı bulunmaktadır.

İkizdere Nehri – Rize: Toplam 25 kilometrelik bir parkura sahiptir. Bu rafting bölgesi en çok mayıs ve haziran aylarında ziyaretçi çekmektedir. Anzer Yaylası gibi Rize ve bölgesindeki pek çok yaylaya buradan gidilebilmektedir. Hem profesyonel raftingciler hem de raftinge yeni başlayanlar için ortalama 1,5 saatte tamamlanan ideal bir parkura sahiptir.

Köprüçay – Antalya: Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne bağlı Taşağıl Beldesi sınırlarında bulunmaktadır. En az tehlikeli parkurlardan sayılan yaklaşık 12 kilometrelik parkura sahiptir. Her yıl burada Türkiye Rafting Şampiyonası düzenlenmektedir.

Bekili Deresi – Denizli: Yılın her ayı rafting yapılabilmektedir. Toplam uzunluğu 9.5 kilometre olan parkur yaklaşık 2 saatte katediliyor. Ancak zorluk derecesi yüksek olan bu parkur amatör raftingçilere uygun bir rafting yeri değildir. Su debisi saniyede 25 metreküpten fazla olduğu zaman rafting yapmak tehlikeli olabilmektedir.

Barhal Çayı – Artvin: Toplam 18 kilometre uzunluğa ortalama 2 saatte tamamlan parkura sahip bulunmaktadır. Mayıs, haziran ve temmuz ayları ziyaretçi sayısının arttığı dönemdir. Barhal Çayı’nın bulunduğu yer aynı zamanda bölgenin turizm alanlarından biri olarak ayrıca ziyaretçi çekmektedir. Çayın çevresinde tarihi Gürcü kiliseleri ve kaleleri, yürüyüş yapılabilecek alanlar bulunmaktadır. Zaman zaman rafting için turları da düzenlenmektedir.


Rafting Nerelerde Yapılır, Rafting İçin Gerekli Malzemeler konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Şehir-Gezi

NeNasilYapilir.Net » Şehir-Gezi » Rafting Nerelerde Yapılır, Rafting İçin Gerekli Malzemeler

Yoruma kapalı.