Türkiyedeki Dünya Mirasları Etiketleri: , ,

Türkiyedeki Dünya Mirasları

Türkiye gibi Dünyanın oldukça eski topraklarında bulunan bir ülkede tarih de bu nedenle çok eskilere kadar gitmektedir. Bu yazımızda dünya miraslarımız nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Dünya Miraslarımız Nelerdir ?

Türkiyedeki dünya mirasları 9 tanedir. Bu Türkiyedeki tarihi yerleri şu şekilde açıklayabiliriz:

Kapadokya ve Göreme Milli Parkı: İç Anadolu bölgesinde, Nevşehir ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Milli Park Orta Anadolu’nun Hasan Dağı-Erciyes Dağı volkanik bölgesinde kalmaktadır. Saha; platolar ovalar, yüksek tepeler, alüvyonla dolmuş dere ve ırmak vadileri, drenaj havzaları ve erozyonlu dik yamaçlı vadilerde birbirinden ayrılan yüksek düzlüklerden oluşmuştur. Alan, volkanik tüften oluşmuş ilgi çekici manzara yapısı içerisinde Bizans Kilise mimarisi ve dinsel sanat tarihinden önemli bir devri sergilemektedir. 1985 yılında dünya miras listesine alınmıştır.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası: Sivas ilinin büyük ilçelerinden biri olan Divriği’de bulunurlar. Divriği Ulu Camii ile Darüşşifası birbirine bitişik iki ayrı işlevli yapıdan meydana gelmiştir. Mimari etkileri oluşturan komposizyon, cephe güzelliği, malzeme seçimi, plastik anıtsal etki, ışık ve gölge yönünden de üstünlük taşır. 1985 yılında dünya miras listesine alınmıştır.

İstanbul’da bulunan Türkiyedeki Tarihi Yerler: 1985 yılında Dünya miras listesine alınan İstanbul’un tarihi yerleri; Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı, Süleymaniye Camii ve çevresi, Zeyrek Camii (Pantocrator Kilisesi) ve çevresi kara suları, Boğazdoğan Kemeri, Haliç olarak sayılmıştır.

Hattuşaş: Boğazköy (Hattuşaş) örenyeri, Çorum ilinin 82 km. güneybatısında yer almaktadır. Hitit devletinin eski çekirdek bölgesinin merkezinde bulunan Boğazköy (Hattuşaş) örenyeri Budaközü Çayı vadisinin güney ucunda, ovadan 300 m. yükseklikteki sayısız kaya kütleleri ve dağ yamaçlarının bölünmesiyle çevrili olarak kuzey ve batıda derin yamaçlarla sınırlandırılmıştır. Şehir kuzeye doğru açık olup kuzey kısmı dışında diğer kısımları surla çevrilidir. İlk kez 1834 yılında Charles Texier tarafından gezilen ve dünyaya tanıtılan Hattuşaş örenyeri 1986 yılında dünya miras listesine alınmıştır.

Nemrut Dağı: Nemrut Dağı ören yeri, Adıyaman il merkezine direkt 87 km. Arsameia Antik yolu üzerinden 77 km. Kahta ilçesine 43 km uzaklıktadır. Kommagene Kralı I. Antiochos için yapılan anıt mezar üzerinde kırma ve çakıl taşları yığılarak bir tümülüs oluşturulmuş ve etrafındaki teraslar üzerine ateş sunağı ve Greko-Pers üslubunda dev heykel ve kabartmalar yapılmıştır. Burası 1987 yılında dünya miras listesine alınmıştır.

Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı: Türkiye’nin Batısındaki Denizli’de bulunmaktadır. Eşi benzeri olmayan travertenleri, antik tiyatrosu, antik havuzu, termal su kaynakları, Hz. İsa’nın 12 havarisinden olan St.Philippe’in mezarının bulunduğu haç merkezi olan anıtsal yapısı, Anadolu’nun en görkemli nekropolü, antik şehrin yıkılmasına sebep olan deprem izleri, Apollon tapınağı, görkemli çeşmeleriyle Pamukkale ve Hierapolis Antik Kenti görülmesi gerekli tarihi yerlerimizden biridir. 1988 yılında dünya miras listesine alınmıştır.

Ksantos-Letoon: Leton, Fethiye’ye bağlı Kumluova köyünün yakınlarında yer almaktadır. Stoalı çeşme yapısı ve Helenistik devir tiyatrosu kentin tarihi zenginliklerinden yalnızca birer örnektir. Ksanthos, Kaş’ın Kınık köyünde, denizden 10 km. uzaklıktaki bir tepede yer alır. Bu antik kentler, 1988 yılında dünya miras listesine alınmıştır.

Tarihi Safranbolu Şehri: Daha çok geleneksel evleri ile tanınan Safranbolu, Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir. Safranbolu’nun adı antik dönemde tarihçi Homeros’un İlyada destanında Paplagonya olarak geçmektedir. 1994 yılında dünya miras listesine alınmıştır.

Truva Antik Kenti: Truva (Troya) Antik Kentin yeri ve kalıntıları Çanakkale Boğazı güney girişinde, Erenköy (İntepe) Beldesi, Tevfikiye (Asarlık) köyü yakınında Hisarlık (eski Pergamos) mevkiinde tepecik üzerindedir. Turva Antik Kenti 1998 yılında dünya miras listesine alınmıştır.

Dünya mirasları arasında sayılan yukarıdaki Türkiyedeki tarihi yerler birlikte Hasankeyf, Efes, Karain Mağarası, Sümela Manatırı, Selimiye Camii, Afrodisias Antik Kenti, Antik Likya Yerleşimleri, Sagalassos Antik Kenti, Çatalhöyük Taş Devri Yerleşimi, Perge Antik Kenti ve daha saymadığımız bunlara ilave edebileceğimiz başkaca dünya miras adaylarımız da vardır.
Dünyanın en eski yerleşim yeri, Göbeklitepe mi konulu yazımıza ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


Türkiyedeki Dünya Mirasları konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Bölüm: Tarih-Kültür

NeNasilYapilir.Net » Tarih-Kültür » Türkiyedeki Dünya Mirasları

5 Yorum: "Türkiyedeki Dünya Mirasları"

 1. CeRen diyor ki:

  ÇOk TEŞEKKÜRLER ÇOK ÇOK İŞİME YARADI ÖDEVİME YARDIMCI OLDU.ELİNİZE SAĞLIKK:))

  1. admin diyor ki:

   Çok naziksiniz, teşekkür ederiz. Umarız yazılarımız her daim sizlere faydalı olur.

 2. alara diyor ki:

  çok yardımcı oldunuz thanks

 3. erdem diyor ki:

  cok saolun proje ödevim için lazımdı

 4. buket tümsavaş diyor ki:

  bizde hiç bir şey yok.